World Games – Τεχνική Κολύμβηση: Δύο χάλκινα μετάλλια στην Πρεμιέρα από Μυλωνάκη και Μπόνια
koe.org.gr

Αρχή με δύο χάλκινα μετάλλια από τους Αναστάσιο Μυλωνάκη και Χρήστο Μπόνια, για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες την πρώτη ημέρα της Τεχνικής Κολύμβησης στους Παγκόσμιους Αγώνες (World Games) στο Μπέρμινγχαμ της Αλαμπάμα.

Η διοργάνωση που «άνοιξε την αυλαία της» τα ξημερώματα Παρασκευής προς Σάββατο στις ΗΠΑ ξεκίνησε ιδανικά για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες. Συγκεκριμένα ο Αναστάσιος Μυλωνάκης κατέκτησε το χάλκινο παγκόσμιο μετάλλιο στα 100 μ. επιφάνεια με χρόνο 36.39.

Ενώ στο τρίτο σκαλί του παγκόσμιου βάθρου ανέβηκε και ο Χρήστος Μπόνιας, που πήρε την τρίτη θέση στα 100 μ. διπλά πέδιλα με 42.59. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Στυλιανός Χατζηλιάδης ήταν 4ος με 42.68.

Την 4η θέση, κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα με τους Αναστάσιο Μυλωνάκη, Γιώργο Παναγιωτίδη, Αντώνη Τσουρουνάκη, Γιώργο Καλτσουκαλά στη σκυταλοδρομία 4Χ50 μ. επιφάνεια με χρόνο 1:02.87.

Η Ειρήνη Δεληγιάννη κατέλαβε την 5η θέση στα 200 μ. επιφάνεια με 1:32.96. Ενώ ο Αντώνης Τσουρουνάκης, τέλος, ήταν 8ος στον τελικό των 400 μ. επιφάνεια με 3:06.57.

Κωπηλασία: Δεύτερο σερί ασημένιο σε Ευρωπαϊκό για Φίτσιου και Κοντού
Super League, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά και μαθηματική παραμονή
Basket League: Νίκησε ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ οι Θεσσαλονικείς
Super League, Βόλος - Πανσερραϊκός 1-0: Σημάδεψε… παραμονή από τα 11 βήματα