Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Επική νίκη της Εθνικής ομάδας πόλο κόντρα στις ΗΠΑ με φόντο το βάθρο (vids)
ΚΟΕ

Μολονότι ο τραυματισμός του Μάνου Ζερδεβά σόκαρε τους Έλληνες διεθνείς μας, η Εθνική ομάδα πόλο Ανδρών επικράτησε 16-11 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του 19ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Υγρού Στίβου, που διεξάγεται στην Βουδαπέστη.

Παίζοντας εκπληκτικό πόλο ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με σφιχτές άμυνες και εύστοχες επιλογές στην επίθεση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη με 16-11 κόντρα στις ΗΠΑ στον προημιτελικό.

Έτσι εξασφάλισε για πέμπτη φορά στην ιστορία του θέση στην τετράδα και πλέον χρειάζεται μία νίκη σε δύο ματς για να ανέβει στο βάθρο, αρχής γενομένης από τον ημιτελικό της Παρασκευής (1/7), κόντρα στον νικητή της αναμέτρησης Ουγγαρία-Ιταλία.

Η «γαλανόλευκη» κυριάρχησε σε όλους τους τομείς κόντρα στους Αμερικανούς, οι οποίοι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς η Εθνική είχε βρεθεί να προηγείται με 3-1 και 4-2 και 6-5, και πήγαν ισόπαλοι 7-7 στα αποδυτήρια. Στη συνέχεια, όμως και παρά το γεγονός ότι βγήκε με αναγκαστική αλλαγή ο βασικός τερματοφύλακας Μάνος Ζερδεβάς -ο οποίος είχε πιάσει πέναλτι του Μπόουεν- λόγω τραυματισμού στο δάχτυλο, οι διεθνείς μας ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ.

Ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος βρήκε τον καλό του εαυτό, η άμυνα έπαιξε και πάλι τον ρόλο της και με επιθετικές λύσεις με όλους τους τρόπους, η Ελλάδα έφτασε δίκαια στη μεγάλη νίκη απί των ΗΠΑ και πλέον ονειρεύεται μέχρι και το χρυσό μετάλλιο!

Δείτε εδώ τον τραυματισμό του Μάνου Ζερδεβά.

Η Εθνική μας ομάδα είχε 6/9 με παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού και 3 στην κόντρα.

Οι ΗΠΑ είχαν 3/10 με παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι, 7 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Αποβλήθηκε με αντικατάσταση (για διαμαρτυρία) ο Μπόουεν, περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη. Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Γενηδουνιάς, 4΄45΄΄ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

Διαιτητές: Τσβαρτ (Ολλανδία), Ομε (Γερμανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Ουάινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Ερχαρντ, Χάλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ιρβινγκ, Χόλαντ

Δείτε εδώ τα δύο γκολ του Ντίνου Γενηδουνιά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν