Μεσογειακοί Αγώνες: Νίκησε την Αίγυπτο και «αγκάλιασε» την πρωτιά η Εθνική ομάδα βόλεϊ Γυναικών
volleyball.gr

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ Γυναικών επικράτησε με 3-0 της Αιγύπτου και με 2Χ2 στον Β' όμιλο των Μεσογειακών Αγώνων απέχει ένα σετ από την πρωτιά του ομίλου.

Τυπικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται στον αυριανό αγώνα (28/6, 14:00) με τα Σκόπια ένα σετ προκειμένου να «κλειδώσει την πρωτιά, αλλά έχοντας νικήσει τις πιο δυνατές ομάδες του ομίλου αναμένεται να μην έχει πρόβλημα.

Ο Μαρτσέλο Αμποντάντζα σημείωσε:

«Δεν παίξαμε πολύ καλά σήμερα, αλλά κάναμε καλή ομαδική δουλειά στο μπλοκ, άμυνα και το σερβις μας δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Αίγυπτο.

Σίγουρα πρέπει να παίξουμε καλύτερα σε αρκετά στοιχεία του παιχνιδιού στα επόμενα ματς, αλλά σήμερα χαιρόμαστε τη νίκη που πετύχαμε.

Κι είναι μια σημαντική επιτυχία απέναντι σε μια ομάδα με παρουσία σε μεγάλα τουρνουά η οποία έχει ένα διαφορετικό στιλ από το δικό μας. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθεια».

Τα σετ: 25-19, 25-14, 25-22

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Αιγύπτου από 3 άσους, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Μαρτσέλο Αμποντάντζα):  Χατζηευστρατιάδου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 13 (8/25 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ.-20% άριστες), Γενιτσαρίδη 10 (6/22 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-40% άριστες), Τερζόγλου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου Μ. (λ, 65% υπ.-40% άριστες), Σπανού 3 (2/9 επ., 1 άσος) Κυπαρίσση 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-25% άριστες), Τσιόγκα.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Αχμέντ 5 (5/22 επ., 50% υπ.-33% άριστες), Μοχάμαντεν Μαμ. 5 (3/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ελασκαλανί 4 (3/13 επ., 1 μπλοκ), Χαζέμ 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ.-18% άριστες), Αχμέντ 3 (0/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μετβαλί 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Μοχάμεντ Μοσ. (λ, 28% υπ.-22% άριστες), Ελσαμί 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Αμίν, Σαλέμ, Μορσχεντί.