Εθνική Πόλο γυναικών: Κόντρα στην Ολλανδία με φόντο τους «4» - Η ημερομηνία και η ώρα της «μάχης»
INTIME.GR

Την Ολλανδία θα αντιμετωπίσει η εθνική υδατοσφαίρισης γυναικών την Τρίτη (28/6), στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Οπως αναμενόταν, οι "οράνιε" του Ευάγγελου Δουδέση ξεπέρασαν το εμπόδιο του Καναδά στον σημερινό χιαστί αγώνα της Β΄ φάσης, επικρατώντας με 10-7, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 3-3, αλλά με ένα σερί 5-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, η Ολλανδία πήρε τον έλεγχο του ματς και έφτασε στη νίκη.

Για την προσεχή αντίπαλο της εθνικής, από δύο γκολ πέτυχαν οι Φαν ντερ Σλουτ, Μουλχάουτσεν και Ρογκε και από ένα οι Φαν ντε Κράατς, Σέβενιχ, Γιούστρα και Σάαπ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η τερματοφύλακας Λάουρα Ααρτς, με 11/18 αποκρούσεις.

Ο προημιτελικός της Ελλάδας με την Ολλανδία είναι αρχικά προγραμματισμένος για τις 10 το βράδυ της Τρίτης, αλλά θα μετατεθεί για τις 20:30, προκειμένου το τελευταίο ματς της ημέρας να είναι αυτό της γηπεδούχου Ουγγαρίας.

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)