Ξιφασκία: 9η στον κόσμο η Γεωργιάδου, 17η η Γκουντούρα στο Κύπελλο Α' Κατηγορίας

Στην Πάντοβα της Ιταλίας βρέθηκε η Εθνική ομάδα σπάθης γυναικών για να αγωνιστεί στο Κύπελλο Α' Κατηγορίας, με την Δέσποινα Γεωργιάδου να καταλαμβάνει την 9η θέση.

Η πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού, Δέσποινα Γεωργιάδου ήταν το Νο 1 στην κατάταξη, πριν τους προκριματικούς και έτσι πέρασε απευθείας στις «64», στην φάση των «32» κέρδισε την Αμερικανίδα, Λίντερ με 15-10 και προκρίθηκε στις «16», εκεί επικράτησε της Ιταλίδας, Φουσέτι με 15-3 και ηττήθηκε από την Γιαπωνέζα, Τακασίμα με 15-8 με αποτέλεσμα να κατετάγη 9η.

Παράλληλα η Δώρα Γκουντούρα ήταν Νο 6 στην κατάταξη και πέρασε χωρίς αγώνα στις «64». Εκεί κέρδισε την Ντόσπεϊ από το Καζακστάν με 15-5 για να μπει στις «32» και μετά ηττήθηκε για τις «16» από την Ισπανίδα, Ναβάρο με 15-8 και κατετάγη 17η.

Οι άλλες Ελλήνιδες αθλήτριες, Μαρίνα Παΐζη και Κλαίρη Μπένου αποκλείστηκαν από τον 1ο γύρο και κατετάγησαν 120η και 124η αντίστοιχα.

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67