Α1 Πόλο ανδρών: «Άλωσε» τον Πειραιά ο ΠΑΟΚ, «βήμα» για την έξοδό του στην Ευρώπη

Τα πάνω κάτω στη σειρά έφερε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στον Πειραιά με 6-5 του Εθνικού, και εξασφάλισε τη θέση στην εξάδα της Α1 πόλο ανδρών και πλέον θα διεκδικήσει απέναντι στον Υδραϊκό την πέμπτη θέση και ταυτόχρονα το ευρωπαϊκό «εισιτήριο».

Μολονότι αγωνίστηκε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να πάρει τη νίκη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά με τον Εθνικό.

Ο τρίτος και αποφασιστικός αγώνας των πλέι-οφ για τις θέσεις 5-8 ήταν άκρως... επεισοδιακός και σημαδεύτηκε από την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Σγουρίδη, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, μετά από σύρραξη με τον Βιτέλλα, ο οποίος αποβλήθηκε με αντικατάσταση στο 5-4.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, με γκολ του Πολυμέρη Προσινικλή, και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος και να κάνει το 2-1 στη σειρά.

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, που εμφανίζεται πολύ βελτιωμένη στα πλέι-οφ, θα έχει ξανά το μειονέκτημα έδρας στους αγώνες με τον Υδραϊκό, από τους οποίους θα κριθεί η τελευταία θέση της χώρας μας για το Eurocup της επόμενης περιόδου. Από την πλευρά του, ο «αυτοκράτορας» ολοκλήρωσε τη σεζόν στην έβδομη θέση της κατάταξης.

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με το φύλλο αγώνα:

«Στο 1.01 πριν από τη λήξη του 2ου οκταλέπτου απεβλήθη χωρίς ανητικατάσταση, με κόκκινη κάρτα, για βιαιοπραγία (μπουνιά εσκεμμένη στο πρόσωπο αντιπαλου) το Νο 8 του ΠΑΟΚ Σγουρίδης Δημ.».

Ο Εθνικός εκτέλεσε το πέναλτι που σφυρίχτηκε τη συγκεκριμένη, αλλά ο Αϊβαλιώτης απέκρουσε και ο Εθνικός κράτησε το 5-4 υπέρ του. Ο Βαλιανάτος ισοφάρισε σε 5-5, στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά αυτό ήταν το μόνο που πήρε ο Εθνικός από την αριθμητική υπεροχή του στα τέσσερα λεπτά. Ο Πόλυς Προσινικλής πέτυχε το νικητήριο γκολ για τον ΠΑΟΚ, 1.13 πριν από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου. Στην τελευταία περίοδο δεν σκόραρε καμία ομάδα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΠΑΟΚ DOMUS ERGO 5-6

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 1-1, 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος, Λουκάς, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Καραμπάτης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης, Μπαγλατζής 1, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Καραντζάς.

Διαιτητές: Μοίραλης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλος

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ