Live Chat ο β’ τελικός του League Cup Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ (3-0 σετ)

Δείτε λεπτό προς λεπτό τον β’ τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ και τη στέψη των πρωταθλητριών του «τριφυλλιού».

Το δεύτερο τρόπαιό τους για φέτος διεκδικούν σήμερα στις 7:15μ.μ. Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ που αναμετρώνται στο ΟΑΚΑ για την κατάκτηση του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας υποδέχονται τους Κυπελλούχους στον β’ τελικό του θεσμού, με τους «πράσινους» να θέλουν τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να κατακτήσουν το League Cup «Νίκος Σαμαράς», ενώ με 3-2 σετ οι δυο ομάδες θα «λύσουν» τις διαφορές τους στο «χρυσό σετ».

Αντίστοιχα οι «ασπρόμαυροι» έχοντας τη νίκη με 3-2 σετ από τον α’ τελικό θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να κατακτήσουν το πρώτο League Cup στην ιστορία τους.

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για πρώτη φορά μετά τον Ιούλιο του 2020 οπότε έγινε η τελική φάση του πρωταθλήματος, με τη διαφορά πως ήταν σε άδειες εξέδρες, ενώ σήμερα αναμένεται να μην «πέφτει» καρφίτσα, καθώς εκτός από τον δεύτερο τίτλο για το ανδρικό τμήμα βόλεϊ, σήμερα στις 6:45μ.μ. έχει προγραμματιστεί και η απονομή πρωταθλήματος για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού που επέστρεψε χθες στην κορυφή της Ελλάδας και μάλιστα μετά από «μπρέικ» τίτλου στο κλειστό του Ρέντη.

Διαβάστε εδώ τις δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ, Γιάννη Καλμαζίδη και του λίμπερο του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Γκαρά.

ΤΕΛΙΚΟΙ

Α΄ΤΕΛΙΚΟΣ

Δευτέρα 9 Μαΐου 2022

20:00 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-09)

Β΄ΤΕΛΙΚΟΣ

Παρασκευή 13 Μαΐου

19:15 (sdna.gr): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης Διαιτητής Challenge Κουτσούλας. Επόπτες: Κατερλή, Γεωργιάδης, Σπίγγου, Βαρατάσης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ