Στέφανος Τσιτσιπάς: Με άγριες διαθέσεις και ανατροπή στους «8» της Ρώμης (videos)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και διπλό break point στην έναρξη του δεύτερου από τον Κάρεν Κατσάνοφ, αλλά με τρομερή ανατροπή έφτασε στη νίκη με 1-2 (6-4, 0-6, 3-6) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Rome Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο χώμα και μετά το Μόντε Κάρλο, τη Βαρκελώνη και τη Μαδρίτη, δείχνει ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση και στη Ρώμη.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Κάρεν Κατσάνοφ, χάνοντας με 1-0 σετ και με τον αντίπαλό του να έχει δύο ευκαιρίες για break στο ξεκίνημα του δεύτερου.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Τσιτσιπάς έβγαλε ψυχή και πείσμα, αντέδρασε καταπληκτικά και εξολόθρευσε τον Ρώσο τενίστα. Παίζοντας τρομερό τένις, πήρε με 6-0 το δεύτερο σετ, επέκτεινε το σερί του και στο τρίτο μέχρι το 9-0 (προηγήθηκε με 3-0 με break στο 2ο game) και εν τέλει έφτασε στην πρόκριση επικρατώντας με 6-3 στο τρίτο σετ.

Στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικήτη της αναμέτρησης Κραΐνοβιτς-Σίνερ, ενώ αν επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί στα ημιτελικά θα τον περιμένει -λογικά- ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος τον είχε αποκλείσει στον ημιτελικό της Μαδρίτης.