Rome Masters: «Φορτσάτος» στους «16» ο Ναδάλ, ζορίστηκε αλλά πέρασε ο Ζβέρεφ

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ράφαελ Ναδάλ στο Internazionali BNL d'Italia καθώς διέλυσε με 2-0 σετ σε 76 λεπτά τον Τζον Ίσνερ και προκρίθηκε στους «16» του Rome Masters. «Ίδρωσε» αλλά τα κατάφερε και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο 36χρόνος Ισπανός τενίστας, που ανεβάζει στροφές ενόψει του επερχόμενου Roland Garros, επιβλήθηκε εύκολα του Αμερικανού, Τζον Ίσνερ με 6-3, 6-1 και εξασφάλισε θέση στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει τον Καναδό, Ντένις Σαποβάλοφ.

Ο Ράφα Ναδάλ που είναι συνολικά δέκα φορές νικητής του τουρνουά Masters της ιταλικής πρωτεύουσας και κάτοχος του τίτλου στοχεύει στο back to back στην Ρώμη πριν φτιάξει… βαλίτσες για το Παρίσι.

Παράλληλα λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Κάρλος Αλκαράθ στον τελικό της Μαδρίτης, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στον Αργεντινό Σεμπαστιάν Μπαές, στον πρώτο αγώνα του για το διεθνές τουρνουά της Ρώμης. Ο Γερμανός τενίστας, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη, έχασε τέσσερα σετ-μπολ στο τάι-μπρέικ του πρώτου σετ, το οποίο τελικά όμως κέρδισε με 8-6, και χάρη στο ένα και μοναδικό break του στο ματς έφτασε στη νίκη με 7-6, 6-3, για να πάρει την πρόκριση στους «16».

Επόμενος αντίπαλος για τον Ζβέρεφ, ο οποίος είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 2017 στη Ρώμη και ήταν φιναλίστ ένα χρόνο αργότερα, θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ του Αυστραλού, Άλεξ ντε Μινόρ και του Αμερικανού, Τόμι Πολ.