League Cup «Νίκος Σαμαράς»-Καλμαζίδης: «Δυνατό ματς μεταξύ ισοδύναμων ομάδων. Μας ζόρισε ο Ράπτης»

Η εικόνα του χθεσινού ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού για το League Cup «Νίκος Σαμαράς» βοηθάει το ελληνικό βόλεϊ, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο προπονητής του «Δικεφάλου του Βορρά», Γιάννης Καλμαζίδης, που έπλεξε το εγκώμιο του Αλέξανδρου Ράπτη.

Ο τεχνικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης που πήρε την νίκη με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» στο PAOK Sports Arena, υπογράμμισε:

«Με αυτό το σκορ όλα είναι ανοικτά για την ρεβάνς. Ήταν ένας αγώνας όπως τον περιμέναμε όλοι. Δυνατό και αμφίρροπο ματς μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ που κρίθηκε για μας στο φινάλε, ενώ κάναμε εύκολα το 2-0. Η είσοδος του Ράπτη μας ζόρισε. Ήταν καλός ο Ράπτης σε υποδοχή και επίθεση και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Το φλοτ σερβίς μας και το μπλοκ άμυνα έκανε τη διαφορά στο 5ο σετ και μας έδωσε δίκαια τη νίκη. Το 3-2 σετ δεν λέει πολλά. Πρέπει να νικήσουμε και στο ΟΑΚΑ. Εμένα η ευχή μου είναι το ΟΑΚΑ να είναι γεμάτο και οι παίκτες των δύο ομάδων και κυρίως ο κόσμος να ευχαριστηθούν βόλεϊ. Μακάρι όλα τα ματς να είναι σαν το σημερινό. Αυτή η εικόνα βοηθάει τα μέγιστα το άθλημα μας».

Από την πλευρά του ο Ράιλι Μπαρνς σημείωσε:

«Είχαμε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας, αλλά πιστεύω ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Είμαστε χαρούμενοι για το πάθος που βγάλαμε, και για τη νίκη φυσικά. Έχουμε μπροστά μας το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, κάτι το οποίο μας δίνει έξτρα κίνητρο, ειδικά επειδή συνοδεύεται και μ' έναν τίτλο τον οποίο θέλουμε πολύ».

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία