Volley League Γυναικών: Επιβλητικός ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Παναθηναϊκό. Μια νίκη μακριά από τον τίτλο

Η αντίδραση ήρθε από τον Ολυμπιακό που μετά την ήττα στον Άγιο Θωμά, επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και ανέκτησε το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 νίκες, στον τρίτο τελικό της Volley League Γυναικών στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» παρουσιάστηκαν σοβαρές και αποφασισμένες να μην αφήσουν το πλεονέκτημα της έδρας να πάει χαμένο, και έχοντας αρκετές λύσεις από τον πάγκο τους πήραν τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στις «πράσινες» που εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές αλλά πιο προβλέψιμες σε σχέση με τον δεύτερο τελικό.

Έτσι την Τρίτη 10/5 στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να κάνει το «μπρέικ» για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα της Volley League και το «τριφύλλι» θα τα δώσει όλα ούτως ώστε να πάρει τη νίκη και να οδηγήσει τη σειρά των τελικών σε πέμπτο ματς, το οποίο θα γίνει την Πέμπτη 12/5 στο κλειστό του Ρέντη όπου θα κριθεί οριστικά ο τίτλος του Πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού, Κάρλο Παρίζι, ξεκίνησε με την Κόστα αντί της Άγκοστ και τις Σάλας, Χριστοδούλου, Χίπε, Εμμανουηλίδου, Γιώτα και λίμπερο την Κονόμη.

Ενώ ο Μπράνκο Γκάιτς για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησε με το ίδιο σχήμα των προηγούμενων δύο τελικών, βάζοντας ξανά την Μανωλίνα Κωνσταντίνου διαγώνια και τις Χαντάβα, Γκρόθουες, Χατζηευστρατιάδου, Κρος, Παπαφωτίου και λίμπερο την Ρόγκα.

Έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από την αρχή του αγώνα με 8-5 από άσο της Στέλλας Χριστοδούλου, ενώ η Χίπε αύξησε τη διαφορά στο +5, 11-6. Με δύο πόντους η Κωνσταντίνου μείωσε σε 11-8 και η Χαντάβα κέρδισε μπλοκ άουτ από την Γιώτα για το 11-9, με την Σάσκια Χίπε να βάζει τέλος στο μίνι σερί 3-0 των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 12-9. Με Κόστα και Χίπε ο Ολυμπιακός έκανε το 14-10. Ξανά η Κωνσταντίνου ήταν η παίκτρια του Παναθηναϊκού που μείωσε στους δύο, 15-13. Ενώ η Κρος μετά από υπέροχη προσπάθεια χάρισε τον πόντο στην ομάδα της μετά από ένα μεγάλο ράλι με πολλές άμυνες για το 16-14. Γκρόθουες, Κωνσταντίνου και ένα λάθος της Γιώτα οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στον πόντο ενώ με μπλοκ πάνω στην Χίπε οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 18-18 και πέρασαν μπροστά με την Κωνσταντίνου, 18-19. Η Κόστα ισοφάρισε ξανά για τον Ολυμπιακό σε 20-20, η Κωνσταντίνου πήρε το μπλοκ άουτ στο 20-21 και έστειλε τη μπάλα στο φιλέ με σερβίς για το 21-21. Η Χίπε «τρύπησε» το μπλοκ του Παναθηναϊκού για το 22-21. Παρά το τάιμ άουτ του Μπράνκο Γκάιτς η Εμμανουηλίδου με μπλοκ στην Χαντάβα έκανε το 23-21. Δύο άουτ από τις γηπεδούχες και ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει σε 23-23. Η Σάλας έδωσε τη λύση στέλνοντας το σετ σε σετ μπολ στο 24-23, και η Γκρόθουες έστειλε τη μπάλα άουτ για το 25-23.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η Μαργαρίτα Στεπανένκο πήρε τη θέση της Μανωλίνας Κωνσταντίνου και με δύο πόντους έκανε το 8-8. Η Γκρόθουες ισοφάρισε ξανά σε12-12 και με άσο η Κόστα έκανε το 14-12. Η

Βίλμα Σάλας για το 16-12, με την Κωνσταντίνου να επιστρέφει αντί της Στεπανένκο, «κλείνοντας» την αλλαγή. Με μπλοκ η Χατζηευστρατιάδου έκανε το 16-14, όμως η Σάλας «σταμάτησε» την επίθεση της Κωνσταντίνου για το 17-14, με την Κύπρια να «απαντάει» στο 17-15. Οι αλλαγές του Γκάιτς συνεχίστηκαν αλλά δε βοήθησαν το «τριφύλλι».

Η Κωνσταντίνου μείωσε σε 20-17, για τον Παναθηναϊκό που με δύο μπλοκ ισοφάρισε σε 20-20. Χίπε, Κόστα και Εμμανουηλίδου δίνουν ξανά το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» για το 23-21. Η Κόστα διόρθωσε το λάθος και σταμάτησε την Κωνσταντίνου και η Σάλας «έγραψε» το 25-22 με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 στα σετ.

Τα... ρέστα του έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ, με τις Εύα Χαντάβα και Μάρετ Γκρόθουες να τον κρατούν ζωντανό, τελειώνοντας τις κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε του σετ. Παρά το γεγονός ότι με το σκορ στο 11-11 οι «πράσινες» δεν είχαν άλλο video check να ζητήσουν με τον Μπράνκο Γκάιτς να έχει ζητήσει δύο φορές και να μην δικαιώνεται, ούτε άλλα τάιμ άουτ, με τον Σέρβο τεχνικό να τα έχει εξαντλήσει (!), κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 σετ. Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 21-18, η Χαντάβα αύξησε τη διαφορά στο +4, 22-18 και παρά την αλλαγή του Κάρλο Παρίζι στα άκρα με την Μαρία Γενιτσαρίδη αντί της Μαριάνα Κόστα, ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενους πόντους της αρχηγού του, Εύα Χαντάβα διαμόρφωσε το 25-20, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Άκρως ανατρεπτικό ήταν το τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-7, όμως ο Ολυμπιακός είχε τις «απαντήσεις» και κάλυπτε τη διαφορά. Με επίθεση της Χαντάβα έγινε το 16-12, όμως οι Σάλας, Χίπε, και η Εμμανουηλίδου, ισοφάρισαν σε 20-20. Το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 23-22 με επίθεση σε πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου, όμως η ίδια αστόχησε στο σερβίς για το 23-23, η Χριστοδούλου στη συνέχεια μετά από συγκλονιστικές άμυνες από τις παίκτριες των δύο «αιωνίων» πλάσαρε έξυπνα για το 24-23, αλλά η Χαντάβα ισοφάρισε σε 24-24. Η αρχηγός όμως του Παναθηναϊκού αστόχησε στην επόμενη επίθεση και η Σάλας στη κόντρα έκανε το 26-24 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Ψάρρα, Παρατηρητής Αγώνα: Μαυρικίδης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 26-24) σε 120'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. - 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γκρόθουες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.

*Λουλούδια στη θέση του επί χρόνια φροντιστή του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Ρούσσου που «έφυγε» από τη ζωή, άφησαν οι δύο αρχηγοί, Στέλλα Χριστοδούλου και Εύα Χαντάβα πριν την έναρξη του αγώνα, ενώ κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή.