Live Chat Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1 (σετ)

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τρίτου τελικού της Volley League γυναικών

Πράξη τρίτη στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών, που μέχρι στιγμής βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία, καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έχουν πανηγυρίσει από μια εντός έδρας νίκη αμφότεροι με το ίδιο σκορ, 3-1 σετ.

Σήμερα, Πέμπτη, 6 Μαΐου, οι «ερυθρόλευκες» θέλουν να βγάλουν την αντίδραση που χρειάζονται μετά την ήττα τους το βράδυ της Τρίτης από το «τριφύλλι» και να ανακτήσουν εκ νέου του προβάδισμα στη μάχη του τίτλου. Σε διαφορετική περίπτωση τα κορίτσια του Κάρλο Παρίζι θα πρέπει να «παλέψουν» για την εκτός έδρας νίκη στον τέταρτο τελικό, ούτως ώστε να οδηγήσουν το ματς σε πέμπτο τελικό ξανά στο κλειστό του Ρέντη, για να παίξουν εκεί τα… ρέστα τους και να μη μείνουν με άδεια χέρια τη φετινή σεζόν.

Διαβάστε εδώ τι δήλωσαν ο προπονητής του Ολυμπιακού, Κάρλο Παρίζι και η Αρέτα Κονόμη.

Παναθηναϊκός: Όλα για όλα για να «σπάσει» την έδρα του Ολυμπιακού

Στην αντίπερα όχθη οι «πράσινες» αναζητούν το «μπρέικ» που θα τους δώσει το πάνω χέρι στη σειρά, καθώς κάνοντας το 2-1 στις νίκες σήμερα, την ερχόμενη Τρίτη 10 Μαΐου με «όπλο» τον κόσμο τους θα διεκδικήσουν την πολυπόθητη τρίτη νίκη που χρειάζονται για να κατακτήσουν τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στο κλειστό του «Αγίου Θωμά».

Ενώ στη περίπτωση που οι γηπεδούχες εξασφαλίσουν τη νίκη σήμερα, τα… φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού θα θέλουν νίκη την Τρίτη 10/5 στην έδρα τους και «μπρέικ» την Πέμπτη 12/5 για να «γράψουν» έναν ιδανικό επίλογο μιας απόλυτα επιτυχημένης χρονιάς, καθώς ήδη έχουν κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας.

Διαβάστε εδώ τι δήλωσαν για τον σημερινό τρίτο τελικό της Volley League γυναικών ο Μπράνκο Γκάιτς και η MVP του β΄ τελικού, Μανωλίνα Κωνσταντίνου.

Οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι συνθέτουν το ζευγάρι του τελικού ξανά μετά από 7 χρόνια, καθώς η τελευταία φορά που βρέθηκαν να... μονομαχούν για τη διεκδίκηση του τίτλου στο γυναικείο βόλεϊ ήταν τη σεζόν 2014-2015.

Volley League Γυναικών - Τελικοί

Πρώτος τελικός - Σάββατο 30 Απριλίου 2022

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-08)

Δεύτερος τελικός - Τρίτη 3 Μαΐου 2022

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21)

Τρίτος τελικός - Παρασκευή 6 Μαΐου 2022

«Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Ψάρρα, Παρατηρητής Αγώνα: Μαυρικίδης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας.