League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Φοίνικας - Παναθηναϊκός για το δεύτερο «εισιτήριο» του τελικού

Το δεύτερο «εισιτήριο» για τον τελικό του 11ου League Cup «Νίκος Σαμαράς» θα προκύψει σήμερα στη Σύρο όπου θα πραγματοποιηθεί και ο επαναληπτικός ημιτελικός μεταξύ Α.Ο. Φοίνικα ΟΝΕΧ και Παναθηναϊκού Α.Ο. (5/5, 19:15, Live Streaming ESAP T.V.).

Οι Συριανοί υποδέχονται στο Γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας, στην Ερμούπολη τους «πράσινους» στη ρεβάνς του 3-2 στον Άγιο Θωμά, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να πάρουν απευθείας την πρόκριση, στον τελικό, ενώ εάν νικήσουν με 3-2 σετ η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

O πασαδόρος του Φοίνικα ΟΝΕΧ, Μάρκος Γαλιώτος, ο οποίος έχει περάσει και από τον Παναθηναϊκό, δήλωσε:

«Στο παιχνίδι μπαίνουμε με τη νοοτροπία «όλα ή τίποτα». Για μένα είναι τελικός, πιστεύω και για τους υπόλοιπους. Θέλουμε όσο τίποτα να κερδίσουμε, ιδίως μέσα στη Σύρο, στην έδρα μας που θα έχουμε και τον κόσμο να μας υποστηρίζει. Περιμένουμε να πάμε στον τελικό με τον ΠΑΟΚ και ιδανικά να πάρουμε και το τρόπαιο. Θεωρώ ότι είμαστε ισάξιες ομάδες, πολύ δυνατές σε αντίστοιχους τομείς. Εμείς αυτό που θα πρέπει να κοιτάξουμε είναι να περιορίσουμε κάποια προσωπικά λάθη που κάναμε και να φανούμε λίγο πιο σίγουροι και ψύχραιμοι στους τελευταίους πόντους κάθε σετ».

Στην αντίπερα όχθη το «τριφύλλι» έχει ένα μικρό προβάδισμα μετά το 3-2 του πρώτου αγώνα αλλά και πάλι ζητούμενο είναι η νίκη με οποιοδήποτε σκορ, για να μη χρειαστεί να μπει σε… περιπέτειες με το χρυσό σετ. Παρόλα αυτά αν ηττηθεί με 3-2 σετ θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία στο χρυσό σετ.

Ο Σλοβένος κεντρικός του Παναθηναϊκού Σάσο Στάλεκαρ δήλωσε:

«Το πρώτο ματς με τον Φοίνικα για το League Cup «Νίκος Σαμαράς» ήταν πολύ απαιτητικό αλλά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη στο τέλος. Ο δρόμος για τον τελικό είναι ακόμα ανοιχτός και για τις δύο ομάδες. Θα πρέπει να επανέλθουμε γρήγορα, να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να δείξουμε μέσα στο γήπεδο ότι θέλουμε ακόμη έναν τίτλο».

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ανακοίνωση της ΕΛΑΣ για τον αποψινό ημιτελικό του Conference League
Στην COSMOTE TV έως το 2027 τα UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA Conference League
Euroleague: Top-10 με «πράσινο» και «ερυθρόλευκο» φόντο
Με αυτούς τους ΗΓΕΤΕΣ δε φοβάται τίποτα και κανέναν!