Volley League Γυναικών: Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ! 3-1 σετ τον Ολυμπιακό και 1-1 στις νίκες

Τα… φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν τη νίκη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Την Παρασκευή 6 Μαΐου ο τρίτος τελικός στο κλειστό του Ρέντη.

Μονόδρομος ήταν η νίκη για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του Πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών, και οι «πράσινες» παίζοντας συγκεντρωμένα και μειώνοντας τα λάθη -σε σχέση με το πρώτο ματς- πήραν τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στις «ερυθρόλευκες», σε ένα άκρως συναρπαστικό ντέρμπι «αιωνίων».

Υπενθυμίζουμε πως η σειρά των τελικών κρίνεται στις τρεις νίκες, έτσι σίγουρα οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» στο Μαρούσι. Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα των τελικών.

Η εξέλιξη του δεύτερου ντέρμπι «αιωνίων» στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών

Αντλώντας ενέργεια από τον κόσμο τους τα κορίτσια του «τριφυλλιού» μπήκαν σαν… σίφουνας για να κερδίσουν το ματς και τις εντυπώσεις. Ο Μπράνκο Γκάιτς αν και είχε στην αποστολή την Μαργαρίτα Στεπανένκο έδωσε ξανά «ψήφο εμπιστοσύνης» στην Μανωλίνα Κωνσταντίνου και έτσι ξεκίνησε με τις Κωνσταντίνου ως διαγώνια και τις Χαντάβα, Γκρόθουες, Χατζηευστρατιάδου, Κρος, Παπαφωτίου και λίμπερο την Ρόγκα.

Επίσης ο Κάρλο Παρίζι παρέταξε το ίδιο σχήμα με Άγκοστ, Σάλας, Χριστοδούλου, Χίπε, Εμμαννουηλίδου, Γιώτα και λίμπερο την Κονόμη.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-1 από την Κρος και 6-3 δια χειρός της Χατζηευστρατιάδου. Η Χίπε ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 7-7 και η Παπαφωτίου έκανε το 12-12. Κωνσταντίνου, Κρος και Χαντάβα έκαναν το +3 (15-12). Με άουτ της Χατζηευστρατιάδου ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο, 17-16, όμως Γκρόθουες και η Χατζηευστρατιάδου έκαναν το 19-16. Η Άουτ επίθεση της Σάλας οδήγησε στο 20-16 και σε νέο τάιμ άουτ του Παρίζι. Η επίθεση της Γκρόθουες είναι ξεκάθαρα μέσα για το 21-17, με το  Video check που ζήτησε ο Ολυμπιακός να δικαιώνει το «τριφύλλι». Η Χαντάβα με νέο πόντο έστειλε την ομάδα της σε σετ μπολ στο 24-17 και η Χατζηευστρατιάδου έκανε το 25-17, και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, 7-7 και 10-9 από μπλοκ των «ερυθρολεύκων» στη Χατζηευστρατιάδου. Η Κωνσταντίνου έκανα το 12-9 και ο Κάρλο Παρίζι έκανε την πρώτη αλλαγή στο ματς με την Μαρία Γεννιτσαρίδη στη θέση της Τέιλορ Άγκοστ. Η Κωνσταντίνου αύξησε τη διαφορά στο +4 με άσο στο 14-10. Οι Χίπε και Σάλας επιθετικά σήκωναν το βάρος στον Ολυμπιακό με τη Κουβανή να μειώνει σε 15-13 και σε 16-15, με την Χίπε να ισοφαρίζει στο δεύτερο σετ. Οι Χαντάβα και Κωνσταντίνου ήταν αυτές που έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 19-18 και 20-19, όμως οι Γεννιτσαρίδη και Χίπε ισοφάρισαν για τον Ολυμπιακό σε 20-20. Η Κρος πήρε τη… σκυτάλη από την Κωνσταντίνου και με δύο δικούς της πόντους και ένα άουτ της Σάλας το σκορ γίνεται 23-22.

Η Σάλας έστειλε τη μπάλα άουτ για το 24-22. Η Χίπε παίρνει μπλοκ άουτ (με τη βοήθεια του video check), και δίνεται επανάληψη και στην επόμενη φάση καρφώνει καθαρά άουτ με τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά να δικαιώνεται κάνοντας το 25-22 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Γεννιτσαρίδη συνεχίζει στο βασικό σχήμα του Ολυμπιακού αντί της Άγκοστ. Κάποια λάθη των γηπεδούχων και η επιθετική ευστοχία της Σάσκια Χίπε δίνουν ελαφρύ προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 5-7. Η Παπαφωτίου με έξυπνο πέρασμα κάνει το 9-10. Με μπλοκ πάνω στην Χίπε διόρθωσε το λάθος της η Γκρόθουες, με την διεθνή Ολλανδή του «τριφυλλιού» να μειώνει ξανά στον πόντο 11-12.

Η Χατζηευστρατιάδου έκανε το 15-14 για τις γηπεδούχες, όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτούργησε πάνω σε Κωνσταντίνου και Χαντάβα με το σκορ να γίνεται 15-18. Η Μεταξά με το που μπήκε ως αλλαγή στη θέση της Χατζηευστρατιάδου πήρε τον πόντο με επίθεση σε α’ χρόνο 16-18. Η Χαντάβα έκανε με επίθεση το 17-19 και με μπλοκ στην Εμμανουηλίδου το 18-19. Λάθος της Χαντάβα και με την Χίπε να τελειώνει όλες τις κρίσιμες μπάλες, οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε σετ μπολ, 21-24 μειώνοντας τελικά σε 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν εξίσου ανατρεπτικό, όμως το 6-5 μετατράπηκε σε 10-5 με την Κρος στο σερβίς για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στο 14-7, από μπλοκ Κωνσταντίνου στη Σάλας. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 18-14  από μπλοκ της Σάλας, όμως στο 19-15 το χαμένο σερβίς της Εμμανουηλίδου και μια κακή υποδοχή έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στις «πράσινες» που έφτασαν στο 24-16. Εκεί ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-21, με δύο άουτ και συνεχόμενες κόντρα μπάλες με την Χίπε να χάνει κόντρα μπάλα και την Γκρόθουες να διαμορφώνει το τελικό 25-21.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1 νίκες και θέλει το "μπρέικ" για να κατακτήσει τον τίτλο, με τον Ολυμπιακό να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-22, 22-25, 25-21) σε 120'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/33 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κρος 10 (6/12 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Γκρόθουες 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλλου, Στεπανένκο, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (4/12 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Άγκοστ 2 (2/13 επ., 44% υπ. - 39% άριστες), Σάλας 13 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. - 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (21/48 επ., 2 άσοι) / Κονόμι (λ, 57% υπ. - 52% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 42% υπ. - 42% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).