League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό επί του Φοίνικα-Προβάδισμα πρόκρισης

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του League Cup «Νίκος Σαμαράς» έκανε ο Παναθηναϊκός, που πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», με τις δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά την Πέμπτη 5 Μαΐου, με στόχο την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στον β' ημιτελικό την Πέμπτη στη Σύρο για να πάρει το «εισιτήριο» για τους τελικούς, όπου περιμένει ήδη ο ΠΑΟΚ. Αντίθετα ο Φοίνικας ψάχνει τη νίκη με καθαρό σκορ (3-0, 3-1), ενώ με νίκη 3-2 οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό σετ».

Επιτέλους ο Παναθηναϊκός βρήκε τον εαυτό του και τρία εικοσιτετράωρα μετά τη φιέστα του ΟΑΚΑ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League σε ένα χωρίς βαθμολογική σημασία ματς όπου επικράτησε η ομάδα της Σύρου, πήρε την άτυπη ρεβάνς με κορυφαίους τους Ντεν Ντρις, Πρωτοψάλτη και τους δίδυμους «πύργους» του, Στάλεκαρ και Ρανγκέλ.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ και κομβικό το τέταρτο σετ

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με 10-10 από μπλοκ του Στερν και 13-14 από τον Πρωτοψάλτη. Ο Φράγκος έκανε το 13-15, με τη διαφορά να διατηρούν στους δύο πόντους οι Στάλεκαρ 15-17, Ρανγκέλ 16-18, όπως ο Φοίνικας ξέφυγε με +4 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να πάρει τάιμ άουτ στο 16-20. Ένα λάθος σερβίς του Φοίνικα και με τρεις πόντους από Πρωτοψάλτη, Ρανγκέλ και Ντεν Ντρις οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 20-20. Με τον Χαράλαμπολ Ανδρεόπουλο να πιέζει στο σερβίς δεν αποφεύχθηκε και το λάθος, ενώ με άσο ο Στερν έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα 20-22. Ο Πρωτοψάλτης μείωσε σε 22-23 και ο ίδιος παίκτης έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα του με τον Ντεν Ντρις να... γράφει το τελικό 25-23.

Στο δεύτερο σετ το ίδιο σκηνικό με το 8-8 που έγινε από άσο του Παπαλεξίου και το 14-16 από επίθεση του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο, να μετατρέπεται σε 17-19 από άσο του αρχηγού του Φοίνικα, Ανδρέα Φράγκο. Ο Μιχάλοβιτς έκανε το 18-20 και ο Κόστα το 20-22 αλλά και το 21-23. Ο Φράγκος έκανε το 21-24, με τον Ντεν Ντρις να μειώνει προσωρινά αλλά με φιλέ του Παναθηναϊκού το σετ πήγε στην ομάδα της Σύρου με 22-25 και το ματς ήρθε στα… ίσα σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ πάτησαν «γκάζι» οι Πρωταθλητές Ελλάδας και με τον Άξελ Γιάκομπσεν να εκμεταλλεύεται την καλή υποδοχή βάζοντας πολύ στο παιχνίδι του τους Στάλεκαρ και Ρανγκέλ το σκορ πήγε10-8 από τον Βραζιλιάνο μπλοκέρ. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 13-10 και ο Στάλεκαρ το 14-11 αλλά και το 18-15. Με άσο ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος έκανε το 20-17, ο Φράγκος μείωσε σε 20-18, όμως οι Ρανγκέλ, Ντεν Ντρις και Στάλεκαρ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του γ’ σετ 25-20, με το «τριφύλλι» να κάνει το 2-1 στα σετ.

Οι Συριανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και αποδείχθηκαν για ένα ακόμη ματς ο «κακός δαίμονας» του Παναθηναϊκού. Στο τέταρτο σετ πήραν από την αρχή προβάδισμα, 11-15 δια χειρός του Κόστα, και 14-17 από τον αρχηγό, Ανδρέα Φράγκο, Ρανγκέλ και Ντεν Ντρις μείωσαν στον πόντο για τους γηπεδούχους στο 19-20.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Βέλγο διαγώνιο στο 23-23 και 25-25. Ο Ρανγκέλ έκανε το 26-26 και 27-27, με τον Φράγκο να είναι καθοριστικός για τον Φοίνικα που «ξεμπλόκαρε» κάνοντας το 27-28. Ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε για τελευταία φορά στο σετ σε 28-28 όμως ένα λάθος στο σερβίς του Γιάκομπσεν και ένα μπλοκ των «Πειρατών» έκαναν το 28-30, και το 2-2 στα σετ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το «τριφύλλι» είχε ελαφρύ προβάδισμα με Στάλεκαρ να κάνει το 8-7 και Ρανγκέλ το 12-11. Κάποια λάθη από τις δύο ομάδες, αλλά και εύστοχη επίθεση του Ρανγκέλ διαμόρφωσαν το 14-12, ο Μπάσης που μπήκε για σερβίς έκανε φιλέ, με το σετ όμως να καταλήγει στους «πράσινους» με 15-13, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του League Cup «Νίκος Σαμαράς», όπου περιμένει ο ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσους, 71 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 25-20, 28-30, 15-13) σε 142'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 18 (17/27 επ.,  μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 22 (18/24 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/17 επ., 2 άσοι, 53% υπ. - 30% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 23 (20/43 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 16 (12/16 επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 73% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 19 (19/41 επ.), Παπαλεξίου 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Κόστα 18 (14/20 επ., 4 μπλοκ), Γαλιώτος 4 (3/3 επ., 1 άσος), Φράγκος 21 (18/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 28% άριστες), Στερν 12 (8/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 43% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες