Volley League Ανδρών: Βήμα ανόδου για τον Άθλο Ορεστιάδας, 3-1 σετ κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας

Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε 3-1 σετ του Φιλίππου Βέροιας και έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο στη Volley League Ανδρών.

Οι Εβρίτες πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό «διπλό» στο Μακροχώρι καθώς έκαμψαν την αντίσταση του γηπεδούχου Φιλίππου με 3-1 σετ και έτσι έχουν την ευκαιρία στην έδρα τους να «σφραγίσουν» την πολυπόθητη άνοδο στη Volley League.

Στο πρώτο παιχνίδι των μπαράζ μεταξύ του Φίλιππου Βέροιας και του Άθλου Ορεστιάδας για την παραμονή ή την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη έκανε το μπρέικ και μπορεί την ερχόμενη Τετάρτη στο «Νίκος Σαμαράς» να πάρει το εισιτήριο για τη Volley League και να υποβιβάσει στη Pre League την ομάδα της Ημαθίας.

Ο Φίλιππος Βέροιας που είχε να αγωνιστεί από τις 22 Μαρτίου και τους αγώνες με τον ΟΦΗ, μετά από το σημερινό αποτέλεσμα και ενόψει του β ματς στην Ορεστιάδα η νίκη αποτελεί μονόδρομο για την ομάδα του Τάκη Χριστοφορίδη, προκειμένου ισοφαρίζοντας 1-1 τις νίκες να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες τη για τη σωτηρία, επιστρέφοντας τη σειρά των αγώνων σε 3ο ματς στη Βέροια (7/5), όπου θα κριθεί οριστικά το εισιτήριο για την Volleyleague της επόμενης σεζόν.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 22-25, 19-25, 21-25)

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Στεφανίδης, Φέρνεϊ, Γραμμενούδης, Γιάγκος, Στουντζίνσκι, Βαρβεσιώτης / Μιχελάκης (λ), Ντουντούδης, Σιούτης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Καψαλιάρης, Ριζόπουλος, Στοϊλούδης, Φερέιρα, Ντα Σίλβα, Αλεξάκης / Διαμαντίδης (λ), Αρχοντούδης (λ), Σκαρλατίδης, Ράπτης.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Πρώτο παιχνίδι - Σάββατο 30 Απριλίου 2022

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 1-3 (25-22, 22-25, 19-25, 21-25)

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Παπακοσμάς, Γραμματεία: Καρυπίδου, Παρατηρητής: Αντωνούλης

Δεύτερο παιχνίδι - Τετάρτη 4 Μαΐου 2022

«Ν. Σαμαράς» Ορεστιάδα 19.00: ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας - ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας

Τρίτο παιχνίδι - Σάββατο 7 Μαΐου 2022 (Αν χρειαστεί)

«Δ. Βικέλας» Βέροιας -: ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα