Volley League Γυναικών: Προβάδισμα στην υπόθεση τίτλου ο Ολυμπιακός, 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός αν και έχασε το πρώτο σετ, συνήλθε και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού.

Επόμενο ντέρμπι «αιωνίων» την προσεχή Τρίτη 3 Μαΐου στις 6μ.μ. στο Κλειστό του «Αγίου Θωμά» στο Μαρούσι, όπου οι «πράσινες» θέλουν την ισοφάριση και οι «ερυθρόλευκες» το μπρέικ.

Σε ότι αφορά τον πρώτο τελικό, ήταν άκρως συναρπαστικός ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ με πολλές ανατροπές και μεγάλα ράλι, και τα σετ να καταλήγουν σε διαφορετική ομάδα. Ωστόσο η ομάδα του Κάρλο Παρίζι με κορυφαίες τις Σάλας και Άγκοστ παρέμεινε συγκεντρωμένη μέχρι το τέλος και παίζοντας όμορφο βόλεϊ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ. Αίσθηση προκάλεσε η απουσία της Μάρετ Στεπανένκο που έμεινε εκτός αποστολής, με την Μπραμπίλα να παίρνει τη θέση της, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα την ομάδα της.

Η εξέλιξη του πρώτου τελικού

Στο πρώτο σετ κυριάρχησε ο Παναθηναϊκός με «όπλο» το καλό σερβίς και τις Κωνσταντίνου, Γκρόθουες και Χαντάβα να παίρνουν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων, προηγήθηκε με άσο της Χατζηευστρατιάδου στο 10-13.

Η Κωνσταντίνου έκανε το 10-15 με μπλοκ η Χριστοδούλου μείωσε σε 13-17. Ενώ η Εύα Χαντάβα με επίθεση έκανε το 14-20, αναγκάζοντας σε δεύτερο τάιμ άουτ τον Παρίζι.

Η Άγκοστ για τον Ολυμπιακό κάνει το 17-21 και με άσο μειώνει σε 19-22. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο η Κρος κάνει το 19-23 με την Κωνσταντίνου να πηγαίνει στο σερβίς για τον Παναθηναϊκό. Η Σάλας μείωσε σε 20-23 για τις «ερυθρόλευκες» και η επίθεση της Χίπε κατέληξε άουτ για το 20-24 με την Κρος να κάνει το 20-25 και το 1-0 στα σετ για τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 11-11, από την Γκρόθουες. Δυο πόντοι της Σάλας χαρίζουν το προβάδισμα για τις γηπεδούχες με 13-11. Η Γιώτα με μπλοκ κάνει το 15-11 και η Σάλας κερδίζει νέο πόντο από μπλοκ άουτ με τον Ολυμπιακό να κάνει το 16-11.

Οι αλλαγές του Μπράνκο Γκάιτς που έβαλε τις Μπραμπίλα, Μεταξά αντί των Χαντάβα και Χατζηευστρατιάδου μπέρδεψαν περισσότερο το «τριφύλλι». Η Μπραμπίλα «κόπηκε» από την Χίπε για το 18-14. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο η Κρος έκανε το 18-15 με την Άγκοστ να «απαντά». Το 20-15 έκανε η Σάλας, λάθη από τις «πράσινες» με την Γκρόθουες να κάνει το 21-17. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου πέρασε στο σερβίς για τον Ολυμπιακό με το σκορ να γίνεται 23-17 μετά από πέρασμα της Χριστοδούλου. Η Κωνσταντίνου έκανε το 23-18 μετά από εκπληκτική άμυνα της Ρόγκα, όμως η Χαντάβα με άουτ επίθεση δίνει το σετ μπολ στον Ολυμπιακό, με το σετ να «κλείνει» από δύο λάθη των δύο ομάδων για το 25-19, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ.

Σταθερός ο Ολυμπιακός με τις Σάλας, Χίπε και Άγκοστ να σηκώνουν στις «πλάτες» τους την επίθεση. Ενώ ζημιά έκανε και η Εμμανουηλίδου με τα σερβίς της.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» απέδειξαν ότι το θέλουν περισσότερο και εμφανίστηκαν και καλύτερα προετοιμασμένες από τις αντιπάλους τους. Η Άγκοστ και η Εμμανουηλίδου έκαναν το 15-11 για τον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 15-12 και η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου πάει στη γραμμή του σερβίς και παίρνει άσο για το 15-13.

Η Χαντάβα με μπλοκ στην Εμμανουηλίδου ισοφαρίζει 15-15 για τον Παναθηναϊκό.

Η Παπαφωτίου σώζει «καθαρά» όμως οι διαιτητές δίνουν επαφή της μπάλας στο τάραφλεξ και το σκορ γίνεται 16-15 για τον Ολυμπιακό. Άουτ πέρασμα της Σάλας και άουτ της Κωνσταντίνου για το 17-17. Με τις δυο ομάδες να ρισκάρουν στα σερβίς και την Σάλας να κάνει τρομερή επίθεση στην κόντρα μπάλα έγινε το 21-18.

Η Γκρόθουες έκανε το 21-19 και νέα επίθεση από την Σάλας για το 22-19. Ένα λάθος των γηπεδούχων και η Γκρόθουες που τελείωσε με τη δεύτερη επίθεση φτάνει τον Παναθηναϊκό στον πόντο, 22-21.

Η Χίπε διόρθωσε την άουτ επίθεση και στέλνει την ομάδα της στο σετ μπολ στο 24-22. Ενώ η Μαρία Γεννιτσαρίδη που μπήκε αλλαγή χάρισε το σετ στην ομάδα της με 25-23, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-1 στα σετ,

Το 4ο σετ ήταν «περίπατος» για τις «ερυθρόλευκες» που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, με τις «πράσινες» να έχουν… μείνει από δυνάμεις και να το χάνουν με κατεβασμένα τα χέρια και 25-8.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Βουδούρης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-08) σε 97'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (2/7 επ., 1 άσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 10 (9/30 επ., 1 άσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Σάλας 20 (16/28 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (14/44 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 12% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 29% υπ. - 0% άριστες), Κελεσίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/10 επ., 2 άσοι), Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 8 (8/19 επ.), Γκρόθουες 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 άσοι, 27% υπ. - 13% άριστες) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. - 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Μεταξά, Μπραμπίλα 1 (1 μπλοκ).

Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα των τελικών.

Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ
Super League: Ολυμπιακός, Άρης, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός για το τρόπαιο| Δείτε LIVE τα «αστέρια» του αύριο
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός AKTOR και ΑΕΚ – Ολυμπιακός
«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων