Volley League γυναικών: Ντέρμπι «αιωνίων» στους τελικούς, μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη

«Ίδρωσε» αλλά δίκαια πήρε τη νίκη με 3-1 σετ ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη και παράλληλα εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών, όπου περίμενε από χθες (26/4) ο Παναθηναϊκός που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν περισσότερο από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, από τις «κιτρινόμαυρες» της Θεσσαλονίκης, αλλά πήραν τη νίκη με 3-1 σετ στο κλειστό της Μίκρας  στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Volley League γυναικών κάνοντας το 2-0 στις νίκες.

Μάλιστα οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας διεύρυναν το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα που κρατούν από τις 4 Δεκεμβρίου όταν στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής ηττήθηκαν εντός έδρας με 3-2 από τον ΑΟ Θήρας. Ενώ θα παλέψουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους στην Ελλάδα κόντρα στον Παναθηναϊκό, που προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος έχοντας αποκλείσει τον ΠΑΟΚ με 2-0 νίκες.

Ο τίτλος του Πρωταθλητή Ελλάδας θα κριθεί στις τρεις νίκες με τον Ολυμπιακό να έχει το πλεονέκτημα της έδρας και τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται το Σάββατο 30/4 στο κλειστό του Ρέντη (οι αγώνες θα διεξάγονται εναλλάξ στις έδρες των δύο φιναλίστ).

Σε ότι αφορά το σημερινό ματς κόντρα στον Άρη, ο Ολυμπιακός με κορυφαίες τις Σάλας, Άγκοστ και Χίπε με τις δύο πρώτες να τελειώνουν το ματς με 18 και τη Χίπε με 19 πόντους, πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 14-25 και 15-25.

Ο Άρης μετά το 0-2 προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ισοφάρισε σε 21-21, η Μυλωνά σταμάτησε την Χίπε (23-23) και η Άγκοστ έχασε το σερβίς στο πρώτο ματς μπολ (24-24) ενώ οι Σουάν και Έβανς «έσβησαν» τα δύο επόμενα (25-25, 26-26) για να φτάσει ο Άρης σε σετ μπολ, και με μπλοκ της Μυλωνά στην Σάλας και να πάρει το σετ με πετυχημένη κόντρα της Έβανς με 28-26.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο τέταρτο σετ μέχρι το 7-7 και 13-15. Οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν γκάζι και έκαναν το 13-18, όμως οι γηπεδούχες ξαναμάζεψαν τη διαφορά σε 17-19 με μπλοκ πάνω στη Σάλας. Η Κουβανή όμως πήρε το αίμα της πίσω και με δικές της ενέργειες οδήγησε το σκορ στο 21-24 για τον Ολυμπιακό. Η άουτ επίθεσης της Σουάν έδωσε τέλος στον αγώνα και το «εισιτήριο» για τον τελικό στις φιλοξενούμενες.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 14-25, 28-26, 21-25) σε 105'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσους, 68 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

ΑΣ ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (3/7 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μυλωνά 1 (0/1 επ., 1 άσος), Μερκάδο 23 (21/52 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (1/2 επ., 1 άσος), Σουάν 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 21% άριστες), Έβανς 21 (18/46 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ. - 06% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 53% υπ. - 37% άριστες), Καμπούρη (λ), Τάνη 1 (0/1 επ., 1 άσος), Γαϊτανίδου 1 (1/3 επ.), Λάππα, Μπαλογιάννη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (6/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σάλας 18 (15/28 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Άγκοστ 19 (15/38 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες), Χριστοδούλου 9 (9/10 επ.), Χίπε 19 (16/38 επ., 3 άσοι) / Κονόμι (λ, 72% υπ. - 61% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς.

Volley League Γυναικών - Ημιτελικά

Πρώτος αγώνας - Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2022

Παναθηναϊκός ΑΟ - ΠΑΟΚ 3-0 (25-22, 25-23, 25-15)

Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΣ Άρης 3-0 (25-22, 25-23, 25-19)

Δεύτερος αγώνας - Τρίτη 26 Απριλίου 2022

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 2-3 (25-15, 13-25, 27-25, 13-25, 12-15)

Δεύτερος αγώνας - Τετάρτη 27 Απριλίου 2022

Μίκρα 18.00: ΑΣ Άρης - Ολυμπιακός ΣΦΠ 1-3 (15-25, 14-25, 28-26, 21-25)

Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό