Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παναθηναϊκός στη Volley League: «Πάρτι» στο Ρέντη από τους «πράσινους»

Ο «ψυχωμένος» Παναθηναϊκός με επική ανατροπή στο πρώτο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό που δεν μπορούσε να αντιδράσει εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας βόλεϊ για… σεμινάριο στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας παίρνοντας μια παλικαρίσια νίκη μέσα στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου του, έχοντας κορυφαίο τον Ντε Ντρις αλλά και καθοριστικό τον Θανάση Πρωτοψάλτη, μία στροφή πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Προβλέψιμος αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός με τον Τέπαν να παλεύει μόνος του.

Κομβικής σημασίας η επική ανατροπή και η κατάκτηση του πρώτου σετ από το τριφύλλι!

Οι «αιώνιοι» πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ με 7-7 δια χειρός Πρωτοψάλτη και 10-10 από τον Ντε Ντρις. Ο Τέπαν για τον Ολυμπιακό έκανε το 13-12, ενώ στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν τρεις φορές στο σετ με τους «πράσινους» όμως να βρίσκουν τις λύσεις στην επίθεση με τον Ντε Ντρις. Κομβικής σημασίας τα σερβίς του «τριφυλλιού» καθώς από το 22-17 με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να σερβίρει έγινε το 22-21, ενώ τη… σκυτάλη πήρε ο Αλέξανδρος Ράπτης, που μπήκε αλλαγή για σερβίς στη θέση του Στάλεκαρ, με το σκορ να γίνεται 23-24, από μπλοκ του Ρανγκέλ και επιμέρους σκορ 1-7. Ο Παναθηναϊκός είχε πέντε σετ μπολ στο συγκλονιστικό φινάλε του πρώτου σετ με τον Ντε Ντρις να είναι αυτός που έβαλε την υπογραφή του στο σετ κάνοντας το 29-27 για τους «πράσινους» που κατέκτησαν το πρώτο σετ σε 36 λεπτά.

Με την ψυχολογία στα ύψη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που είχε εξασφαλίσει την ισοβαθμία με την κατάκτηση του πρώτου σετ, το δεύτερο σετ εξελίχθηκε με τον ίδιο τρόπο για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είχε τον Τέπαν κορυφαίο στο σκοράρισμα ενώ στο «τριφύλλι» υπήρχε πλουραλισμό στην επίθεση με τους Πρωτοψάλτη και Ανδρεόπουλο να ακολουθούν τον Ντε Ντρις, το σκορ έγινε 4-7 από λάθος του Πέριτς, όμως με τρεις πόντους από τον Τέπαν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 7-7. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 11-11 και το 14-13 για τους γηπεδούχους. Ο Πρωτοψάλτης έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (17-18). Ο Στάλεκαρ έκανε το 20-21 για τους «πράσινους» και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος το 21-22. Πέριτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ο Μιχαήλοβιτς διόρθωσε το λάθος του μειώνοντας στον πόντο για τον Ολυμπιακό στο 23-24, όμως ο Πρωτοψάλτης έδωσε τη χαριστική βολή και το δεύτερο σετ βάφτηκε πράσινο με 23-25.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν με την πλάτη στο τοίχο και έτσι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο σετ, και προηγήθηκαν με 4-2 και 18-16. Ο Τέπαν με άσο έκανε το 20-19, ο Πέριτς το 24-22 έδωσε σετ μπολ στον Ολυμπιακό και ο Μιχαήλοβιτς «έκλεισε» το σετ με 25-23 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου απέδειξαν πως πήγαν στο Ρέντη με έναν μόνο στόχο, να κατακτήσουν το πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της Volley League. Με εξαιρετικό «μοίρασμα» του Άξελ Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός είχε πολυφωνίας την επίθεση ενώ με τους Στάλεκαρ και Ρανγκέλ να υψώνουν «τείχος» στο φιλέ του Παναθηναϊκού οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-3 άλλαξαν τα δεδομένα και σε αυτό το σετ και μετέτρεψαν το 13-11, σε 16-21, για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 21-25 σφραγίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ επί των «αιωνίων» αντιπάλων τους.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσους, 52 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 23-25, 25-23, 21-25) σε 122'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/13 επ., 2 άσοι), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (13/33 επ., 2 άσοι, 77% υπ. - 46% άριστες), Τέπαν 24 (21/47 επ., 3 άσοι), Ζουπάνι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Δαλακούρας (67% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (13/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 14 (12/26 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/30 επ., 3 άσοι), Στάλεκαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.