Τέσσερα μετάλλια, ένα όριο για το Παγκόσμιο και δύο για το Ευρωπαϊκό για τα «δελφίνια» μας

Ένα όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, δυο όρια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης και τέσσερα μετάλλιο, ήταν η πλούσια συγκομιδή της Εθνικής ομάδας κολύμβησης στους απογευματινούς τελικούς του Σουηδικού πρωταθλήματος στη Στοκχόλμη, την Δευτέρα 11/4.

Συγκεκριμένα το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος, που «έπιασε» και το όριο για την «αιώνια πόλη». Ο πρωταθλητής Ευρώπης, νίκησε με 48.98 (το Πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Χρήστου είναι 48.39), ενώ δεύτερος ήταν ο Δανός Ρίσγκααρντ 49.52 και τρίτος ο Σουηδός Έλιασον 49.64. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος που αγωνίσθηκε επίσης στον τελικό, τερμάτισε έβδομος με 50.42.

Παράλληλα ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ,. ύπτιο με επίδοση 53.59, «πιάνοντας» το όριο για το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό. Νίκησε ο Ρουμάνος Γκλίντα 53.48.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νόρα Δράκου, που στον τελικό των 50μ. ελεύθερο είχε επίδοση 25.37. Ενώ και η Ιωάννα Σαχά στον τελικό των 200μ. ύπτιο τερμάτισε τρίτη με επίδοση 2:14.27.

Στον β’ τελικό των 200μ. πρόσθιο, η Χαρά Αγγελάκη ήταν τρίτη με 2:32.44, και ο Τάσος Κούγκουλος επίσης τρίτος με 57.09 στα 100μ. ύπτιο.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ