Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό από τον Ανδρέα Βαζαίο

Μία ακόμη πολύ σημαντική επίδοση που συνοδεύτηκε από Πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για το Παγκόσμιο, πέτυχε ο Ανδρέας Βαζαίος στον τελικό των 200μ. ελεύθερο στο Σουηδικό ανοιχτό πρωτάθλημα κολύμβησης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε σε χρόνο 1:46.94, καταρρίπτοντας τη δική του Πανελλήνια επίδοση που ήταν 1:47.48 και κατείχε από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2017.

Παράλληλα ο Ανδρέας Βαζαίος «έπιασε» και το όριο συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης (1:47.06) και βεβαίως το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης (1:48.13).

Στον τελικό, τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Στον πρωϊνό προκριματικό, είχε κάνει 1:48.58.

Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague