Miami Open: «Τρένο» στους «16» με μαγική εμφάνιση ο Νικ Κύργιος, 2-0 σετ τον Φονίνι (videos)

Ασυγκράτητος ο «showman» Νικ Κύργιος, που μετά τον Αντρέι Ρούμπλεφ, διέλυσε με 2-0 σετ και τον Φάμπιο Φονίκι στο κατάμεστο Hard Rock Stadium, σε μόλις 64 λεπτά και προκρίθηκε στους «16» του Miami Open.

Ο 26χρονος Ελληνοαυστραλός συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του ξεπερνώντας και το εμπόδιο του Φάμπιο Φονίνι, στο τουρνουά του Μαϊάμι με 6-2, 6-4.

Ο Νικ Κύργιος, Νο 102 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν για ένα ακόμη ματς εντυπωσιακός με «φονικό» σερβίς, ενώ καταχειροκροτήθηκε στο super smash με το οποίο ξεκίνησε το τελευταίο γκέιμ του δεύτερου σετ, διαλύοντας τελικά με 2-0 σετ τον έμπειρο ιταλό αντίπαλό του.

Επόμενος αντίπαλος για τον 26χρονο Αυστραλό ομογενή, ο Γιάνικ Σίνερ που έσωσε 5 match points στην αναμέτρηση με τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και πήρε τη νίκη με 5-7, 7-5, 7-5.

Τέλος άνετα πέρασαν στον 4ο γύρο και οι Κάσπερ Ρουντ, Κάμερον Νόρι. Ο Νορβηγός, Νο 6 του ταμπλό, επικράτησε με 6-2, 6-3 επί του Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ενώ ο Βρετανός, Νο 10 του ταμπλό, νίκησε πιο δύσκολα τον Ούγκο Γκαστόν με 6-3, 7-5. Οι νικητές θα αναμετρηθούν στην φάση των «16» του Miami Open.

Δείτε τον εντυπωσιακό Νικ Κύργιο σε... δράση!