Indian Wells: «Καθάρισε» τη Ριμπάκινα η Σάκκαρη και πέρασε στα ημιτελικά

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στους «4» του Indian Wells.

Τις εξαιρετικές εμφανίσεις συνεχίζει η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επιβλήθηκε 2-0 σετ (7-5, 6-4) της Έλινα Ριμπάκινα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Indian Wells.

Η Σάκκαρη δεν μπήκε καλά στον αγώνα και βρέθηκε να χάνει 4-0 στο πρώτο σερ, με τη Ριμπάκινα να εκμεταλλεύεται κάθε κατάσταση υπέρ της. Στη συνέχεια όμως η 26χρονη πρωταθλήτρια αντέδρασε και κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έκανε νωρίς το μπρέικ που της έδωσε ψυχολογία και προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 6-4.

Αντίπαλος της Ελληνίδας στον ημιτελικό θα είναι η νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην κάτοχο του τίτλου Πάουλα Μπαντόσα και τη Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Η τρίτη φετινή συμμετοχή της Σάκκαρη σε προημιτελική φάση, μετά τα τουρνουά σε Αγία Πετρούπολη και Ντόχα, στέφθηκε και πάλι με επιτυχία. Μετά την ήττα από τη Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα στη Ντόχα, πριν από περίπου ένα χρόνο, από τότε μέχρι και σήμερα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια παραμένει αήττητη σε φάση των "8" μετρώντας 8 σερί νίκες (16-0 σετ) μερικές εκ των οποίων απέναντι σε μεγάλα ονόματα, όπως η Οσάκα, η Χάλεπ, η Πλίσκοβα και η Σφιόντεκ.

Η Σάκκαρη, παράλληλα, πήρε ρεβάνς από την Ρουμπάκινα, στην 2η μεταξύ τους αναμέτρηση, μετά την ήττα της στους ημιτελικούς της Αγίας Πετρούπολης με 1-2 (3-6, 7-5, 6-1).