Volley League Ανδρών: Νίκησε 3-0 την Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός που έχει «παρκάρει» στην κορυφή (pics)

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός και πήρε το «τρίποντο» της νίκης κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς σήμερα, Σάββατο 12/3 για την 3η αγωνιστική της B’ φάσης της Volley League Ανδρών στο κλειστό του «Αγίου Θωμά».

Οι «πράσινοι» ξεπερνώντας τον αποκλεισμό τους από τον Φοίνικα Σύρου για τον θεσμό του Κυπέλλου, επέστρεψαν στις νίκες και μάλιστα εμφατικά με 3-0 σετ κόντρα στην ομάδα της Κηφισιάς στο κλειστό του Αμαρουσίου.

Έτσι παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, με τα… μάτια στραμμένα στο ντέρμπι της Δευτέρας, μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να έχει την ευκαιρία να κάνει και δοκιμές ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, και έτσι στο 3ο σετ βασικός ξεκίνησε ο Ράπτης στη θέση του Ανδρεόπουλου.

Η ομάδα της Κηφισιάς, που ακόμα δεν έχει βαθμό στη Β΄φάση δεν είχε στη διάθεσή της τους Μαρκς και Κωστόπουλο λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς και με διαδοχικά μπλοκ του Ρανγκέλ, και άσο του Βραζιλιάνου κεντρικού προηγήθηκε 8-3. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-6. Όμως το «τριφύλλι» πιέζοντας ξανά από τη γραμμή του σερβίς χάλασε εκ νέου την υποδοχή της Κηφισιάς και με συνεχόμενους πόντους από κόντρα μπάλα και μπλοκ εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-10. Ο Γιάννης Ορφανός πέρασε στη θέση του Ντε Βάιερ τον Κασαμπαλή. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας και έκλεισε το σετ 25-15 με πάιπ του Πρωτοψάλτη.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να φτάνουν νωρίς σε νταμπλ σκορ 8-4 μετά από μπλοκ του Στάλεκαρ. Στη συνέχεια, μετά από φάση διαρκείας ο Βαν Ντε Ντρις με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 10-5. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της και με έξυπνο πόντο του Παλαιολόγου και άουτ του Βαν Ντε Ντρις μείωσε 11-9. Με δύο άσους ο Στάλεκαρ έκανε το 15-9.

Η ομάδα των Βορίων Προαστίων δεν άντεξαν παραπαών, και οι «πράσινοι», που έφτασαν μέχρι και το +8(23-15) κατέκτησαν το σετ 25-17 με μπλοκ του Ρανγκέλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο σετ αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Έχοντας τον Στάλεκαρ στο σερβίς προηγήθηκαν 5-0. Στη συνέχεια η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Αμπράο φτάνοντας σε απόσταση «αναπνοής» 7-6. Οι δύο ομάδες με αποτελεσματικότητα στο side out έφτασαν μέχρι το 12-11 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος στη συνέχεια με τυχερό άσο του Βαν Ντε Ντρις και μπλοκ του Ρανγκέλ πήγε στο +4 (15-11).Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο για την τελική έκβαση του σετ, καθώς οι γηπεδούχοι παρά την πίεση της Κηφισιάς που πλησίασε 21-19, έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος και το έκλεισαν με 25-22 με επίθεση του Ρανγκέλ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Χρηστίδης. Παρατηρητής: Πολίτης. Επόπτες: Τόλιος, Καπότης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσοι, 32 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσοι, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-17, 25-22) σε 69΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσος, 90%υπ., 60%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (5/10επ.., 3 μπλοκ, 1 άσος), Ανδρεόπουλος 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσος, 60%υπ., 20%αρ.), Βαν ντε Ντρις 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Στάλεκαρ 13 (3/7επ., 7 μπλο, 3 άσοι) / Γκαράς (λ. - 43%υπ., 14%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης 5 (4/8επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 25%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 1 (1/1επ.), Αμπράο 10 (10/20επ., 50%υπ., 12%αρ.), Κωτσάκης 3 (3/16επ., 20%υπ., 20%αρ.), Λινάρδος 2 (2/6), Μιχάλι 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Παλαιολόγος 12 (11/28επ., 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 42%υπ., 8%αρ.), Σωνάκης (λ), Σπηλιώτης, Κασαμπαλής, Παπαδόπουλος Γ.