Final 4 Βόλεϊ: Νίκησε την Θέτιδα με 3-1 σετ και «έφυγε» για τελικό ο ΑΟ Θήρας (pics+vids)

Final 4 Κυπέλλου Βόλεϊ: Ο ΑΟ Θήρας μετά από επική ανατροπή στο α’ σετ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στην Θέτιδα Βούλας και να προκριθεί στον μεγάλο τελικό, όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός, (Σάββατο 12/3, 7μ.μ.- ΕΡΤ Sports) στο κλειστό γυμναστήριο Λίντο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά ο β’ ημιτελικός του Final 4 Κυπέλλου Βόλεϊ Γυναικών ήταν άκρως συναρπαστικός με τις δύο ομάδες να κάνουν υπερπροσπάθεια για να πάρουν το «εισιτήριο» για τον τελικό του 23ου Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Ο ΑΟ Θήρας, που μετρά δύο σερί χαμένους τελικούς (3-1 από τον Ολυμπιακό στις Σέρρες το 2019 και 3-0 πέρσι από τον ΠΑΟΚ στην Ηλιούπολη), πήρε τελικά τη νίκη με 3-1 σετ στον 4ο συνολικά ημιτελικό που έχει συμμετάσχει στο θεσμό, ενώ αύριο καλείται να γράψει ιστορία με την διεκδίκηση του πρώτου του τίτλου, κόντρα στον Παναθηναϊκό που διεκδικεί το 6ο τρόπαιο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης έκανε επική ανατροπή και τελικά το κατέκτησε με 28-26 ενώ βρέθηκε πίσω με 20-24. Συγκεκριμένα μετά από τη χαμένη ευκαιρία της Θέτιδας να τελειώσει το σετ, με λάθος της Ανθούλη, η οποία όμως λίγο νωρίτερα είχε πάρει τέσσερις σερί πόντους από επιθέσεις και σερβίς, στο 20-24, η Κωνσταντινίδου πήγε στην γραμμή του σερβίς για την ομάδα της Σαντορίνης και άλλαξε άρδην την εξέλιξη του σετ.

Η διεθνής Ελληνίδα πασαδόρος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και έτσι η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση (24-24), αλλά έχοντας το... μομέντουμ κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-28!

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Σαντορίνης που με κορυφαία την Άμποτ, έκανε εύκολα το 2-0 στα σετ κατακτώντας το με 19-25.

Στο τρίτο σετ ήρθε η αντίδραση της ομάδας της Θέτιδας που με κορυφαία την Μάρθα Ανθούλη η οποία έφτασε τους 29 πόντους (!) στην αναμέτρηση, κατάφερε να κατακτήσει το σετ με 25-17, μειώνοντας σε 2-1.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση που είναι η «πρωτάρα» του θεσμού, συνεχίζει την καταπληκτική της πορεία καθώς φέτος εκτός από την παρθενική της συμμετοχή σε Final 4 αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της και στην Ευρώπη, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας της Σαντορίνης, που ήταν και το φαβορί της αναμέτρησης λόγω εμπειρίας.

Τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου ανασυγκροτήθηκαν στο τέταρτο σετ και με σωστές επιλογές στην επίθεση και πίεση στο σερβίς κατάφεραν να το κατακτήσουν με 20-25, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στην ομάδα της Θέτιδας.

Τα σετ: 26-28, 19-25, 25-17, 20-25 σε 120'.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Θήρας  προήλθαν από 11 άσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 29 (23/49 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο, Περάλτα 15 (13/28 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 30% υπ. - 25% άριστες), Άκτας 12 (10/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 35% άριστες), Παπαγεωργίου 5 (1/7 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 46% υπ. - 32% άριστες), Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσος), Δραγουμάνου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 17 (16/38 επ., 1 άσος, 54% υπ. - 43% άριστες), Χόλστον 10 (10/29 επ.), Διάλλα 12 (4/7 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (0/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μίτροβιτς 17 (15/41 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. - 21% άριστες), Αργυρίου 7 (6/18 επ., 1 άσος) / Αρτακιανού (λ, 39% υπ. - 22% άριστες), Μπάγια (λ), Αδαμοπούλου 1 (1/2 επ.), Γκόλτσιου 2 (2 άσοι).

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι