Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Νορβηγία το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό στο Βόρειο σύνθετο (video)

Το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό κατέκτησε η Νορβηγία, «κλείνοντας» τα αγωνίσματα του βόρειου σύνθετου, στο πλαίσιο των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου.

Οι Έσπεν Μπιόερνσταντ, Έσπεν Άντερσεν, Γενς Λούραας Όφτεμπρο και Γιόεργκεν Γκράαμπακ ολοκλήρωσαν τις προσπάθειές τους στο άλμα από ψηλό βατήρα και τα 4Χ5 χιλιόμετρα σκι δρόμων αντοχής σε 50:45.1 και κατέκτησαν με άνεση την πρώτη θέση στον τελικό, αφήνοντας πίσω τους την -κάτοχο του τίτλου από τους Αγώνες του 2018- Γερμανία.

Οι Μάνουελ Φάιστ, Γιούλιαν Σμιντ, Έρικ Φρέντσελ και Βίντσεντς Γκάιγκερ σημείωσαν επίδοση 51:40.0 και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρία δέκατα του δευτερολέπτου πίσω τους (51:40.3) τερμάτισε η ομάδα της Ιαπωνίας, την οποία συνέθεταν οι Γιοσίτο Ουατάμπε, Χιντεάκι Ναγκάι, Ακίτο Ουατάμπε και Ριότα Γιαμαμότο.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (24/04) - «Πώρωση» στο ντέρμπι
NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό