Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτο χρυσό για τον παντοδύναμο Καναδά στο Χόκεϊ γυναικών (pics+vids)

Την απόλυτη κυριαρχία του στο χόκεϊ απέδειξε για μία ακόμη ο Καναδάς, με την γυναικεία ομάδα χόκεϊ επί πάγου να κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες για πέμπτη φορά στην ιστορία της.

Στον τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης που φιλοξενείται στο Πεκίνο, ο Καναδάς επικράτησε με 3-2 των ΗΠΑ, που είχε στεφθεί Ολυμπιονίκης πριν από τέσσερα χρόνια, στην Πιονγκτσάνγκ.

Έτσι ο Καναδάς, που έχει λάβει μέρος σε όλους τους τελικούς των Χειμερινών Αγώνων από την εμφάνιση του τουρνουά το 1998, μετρά πλέον πέντε χρυσά και δύο αργυρά μετάλλια.

Πρωταγωνίστρια στο σημερινό ντέρμπι στο χόκεϊ γυναικών, ήταν η Μαρί Φίλιπ Πουλίν, η οποία σημείωσε δύο γκολ, με την 30χρονη επιθετικό να έχει σκοράρει και επίσης στους τελικούς του Βανκούβερ αλλά και του Σότσι.

Το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση κατέκτησε η Φινλανδία, που νίκησε με 4-0 την Ελβετία στον μικρό τελικό της διοργάνωσης, με αυτό να είναι το δεύτερο σερί χάλκινο μετάλλιο που κατακτά.

Finland beat Switzerland to win women's ice hockey bronze | 2022 Winter Olympics

Canada Beat Defending Champions USA In Gold Medal Grudge Match | 2022 Winter Olympics

Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη