Volley League Γυναικών: Άνετη νίκη 3-0 σετ του Μαρκοπούλου επί των Αμαζόνων

Το Μαρκόπουλο πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 3-0 σετ επί των Αμαζόνων, στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Ο ΑΟΜ πανηγύρισε ένα σπουδαίο «τρίποντο» απέναντι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας, με το οποίο έφτασε τους 21 βαθμούς στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται στο -1 από την ένατη Λαμία και στο -3 από τις όγδοες Αμαζόνες, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Και τα τρία σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, με τις αθλήτριες του Δημήτρη Μαρκάκη να παραμένουν ψύχραιμες και συγκεντρωμένες στο φινάλε κάθε σετ, κατακτώντας μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας της Volley League γυναικών.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χρηστίδης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Πεσίνογλου, Παρατηρητής: Ράπτης.

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 0 άσο, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) σε 78'

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Δημήτρης Μαρκάκης): Αλλαγιάννη 3 (1/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γράβαρη 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Ντε Τζίσους 17 (17/31 επ., 36% υπ. - 9% άριστες), Καλανταρίδου 15 (14/25 επ., 1 άσος, 67% υπ. - 41% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Κούλερκαν 21 (16/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 46% υπ. - 23% άριστες).

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λευτέρης Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 24 (23/43 επ., 1 μπλοκ), Γουάτκινς 1 (1/1 επ.), Κασδοβασίλη 4 (4/8 επ.), Μορέιρα (0/3 επ., 22% υπ. - 11% άριστες) Χριστοδούλου 12 (12/27 επ., 50% υπ. - 31% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 47% υπ. - 26% άριστες), Μαστοράκη, Γκρέκα.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ