Κύπελλο Βόλεϊ Γυναικών: «Μπλόκαρε» την ΑΕΚ και «πέταξε» για Κρήτη ο Παναθηναϊκός (video+photos)

Με κορυφαία την Τζένιφερ Κρος που σημείωσε 20 πόντους, ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 3-1 σετ την ΑΕΚ και «τσέκαρε» πρώτος το εισιτήριό του για το Final 4 του Κυπέλλου Βόλεϊ γυναικών.

Τα… φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν από την αρχή αποφασισμένα για τη νίκη, στο πρώτο σετ το 4-2 έγινε 9-2, με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ, δίνοντας την ευκαιρία και στις συμπαίκτριές της να στηθούν καλά στο μπλοκ, και προηγήθηκαν με 10-5, όμως οι «κιτρινόμαυρες» βρήκαν λύσεις και με την Μπράουν να παίρνει άσο προηγήθηκαν με 14-17. Οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο από επίθεση της Κοσμά στο φιλέ (20-21), ενώ η ίδια παίκτρια έκανε το 20-23 για την ΑΕΚ.

Η Κρος όμως με τέσσερις σερί πόντους, τρεις από επίθεση και έναν από μπλοκ έκανε την ανατροπή για το «τριφύλλι» που κατέκτησε το σετ με 25-23, από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Το αρχικό 4-4 του δευτέρου σετ έγινε 10-4 για τον Παναθηναϊκό, με την Στεπανένκο να πετυχαίνει δύο άσους και τις Κρος, Χαντάβα να κόβουν δύο φορές την Βάντερ πάνω στο φιλέ. Το 18-9 έγινε από επίθεση της Χαντάβα και 20-10 νέο μπλοκ της Κρος. Η Ένωση με σέρβερ την Διώτη «έτρεξε» σερί 7-0 για το 22-17, όμως η Κρος σταμάτησε το μίνι σερί τους και τελικά το σετ κατέληξε στις «πράσινες» με 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν παρόμοιο του πρώτου με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνέχεια στο σκορ. Μετά το 8-8 από την Χατζηευστρατιάδου τα κορίτσια του Αποστόλη Οικονόμου, πάτησαν  γκάζι και με την Κρος να κάνει και σήμερα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της έκαναν το 19-15. Οι φιλοξενούμενες με άσο της Βεργίδου ισοφάρισαν σε 19-19. Η Στεπανένκο έκανε το 20-21, όμως με κορυφαία την αρχηγό της ΑΕΚ, Σοφία Κοσμά που πέρσι ήταν αρχηγός του Παναθηναϊκού, η Ένωση κατέκτησετ ο σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του «τριφυλλιού» με κορυφαίες τις Κρος, Γκροθούες και Στεπανένκο προηγήθηκαν με 9-4 και 16-8, δια χειρός της Εύας Χαντάβα. Με δύο πόντους της Κρος έγινε το 19-10 ενώ η Γκροθούες έκανε το 22-12. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων που κατέκτησαν το σετ με 25-17 και σφράγισαν τη νίκη με 3-1 σετ.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 5 άσους, 36 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-18, 21-25, 25-17) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 11 (5/16 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κρος 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 18 (14/37 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γκροθούες 7 (6/24 επ., 1 άσος, 59% υπ. - 36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/2 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/47 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. - 44% άριστες), Κωνσταντίνου (33% υπ. - 33% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Βάντερ 8 (5/23 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. - 11% άριστες), Τερέλ 17 (12/55 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Βεργίδου 2 (2 άσοι), Καββαδία 3 (3/6 επ.), Μπράουν 11 (2/11 επ., 1 άσος, 8 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 23% υπ. - 18% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 46% υπ. - 14% άριστες), Διώτη 4 (4/10 επ., 41% υπ. - 23% άριστες), Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).

ΔΑΚ Νάξου 19.00: Πανναξιακός ΑΟΝ - ΑΟ Θήρας

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»