Πέμπτο χρυσό μετάλλιο, 12ο στη καριέρα της με Ολυμπιακό ρεκόρ για την Ιρέεν Βουστ (video+photos)

Η Ιρέεν Βουστ στα 35 της χρόνια έσπασε όλα τα ρεκόρ και τα… χρονόμετρα πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, για πέμπτη φορά στη καριέρα της, καθώς κυριάρχησε στα 1.500 μέτρα πατινάζ ταχύτητας, σημειώνοντας μάλιστα νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, 1:23:58. Αυτό ήταν το 12ο Ολυμπιακό μετάλλιο στη καριέρα της!

Η Ιρέεν Βουστ έγινε η πρώτη αθλήτρια -σε άνδρες και γυναίκες- που κέρδισε χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο σε πέντε διαφορετικές διοργανώσεις ξεπερνώντας και τον Μάικλ Φέλπς. Ενώ αυτό ήταν το 12 μετάλλιο που κέρδισε ανεξαρτήτου… χρώματος στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, και έγινε η αθλήτρια με τα περισσότερα μετάλλια που κατακτά από κάθε άλλο αθλητή πατινάζ ταχύτητας και τρίτη σε οποιοδήποτε αγώνισμα σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Συγκεκριμένα η 35χρονη Ολλανδή, έχει στην συλλογή της πέντε χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, από τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τορίνο το 2006 στα 3000μ., στο Βανκούβερ το 2010 στα 1500μ. στο Σότσι το 2014 στα 3000μ. και στο Πιόνγκτσανγκ το 2018 στα 1500μ.

Μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε σήμερα, η Βουστ είναι πλέον ο πρώτος άνθρωπος, άνδρας ή γυναίκα, που έχει κατακτήσει χρυσό μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα σε πέντε διαφορετικές διοργανώσεις Ολυμπιακών Αγώνων.

Μέχρι πρότινος «συγκατοικούσε» στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας με τους Μπεν Εϊνσλι (Μ. Βρετανία, ιστιοπλοΐα), Πάουλ Έλβστρεμ (Δανία, ιστιοπλοΐα), Καόρι Ίτσο (Ιαπωνία, πάλη), Καρλ Λιούις (ΗΠΑ, στίβος), Μιχαΐν Λόπες (Κούβα, πάλη), Αλ Έρτερ (ΗΠΑ, δισκοβολία) και Μάικλ Φελπς (ΗΠΑ, κολύμβηση), οι οποίοι έχουν κατακτήσει ατομικά χρυσά μετάλλια σε τέσσερις διαφορετικές διοργανώσεις Ολυμπιακών Αγώνων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βρετανός κωπηλάτης, Στιβ Ρεντγκρέιβ, έχει κατακτήσει χρυσά μετάλλια σε πέντε διοργανώσεις Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά κάθε ένα από αυτά ήταν σε αγωνίσματα δικώπου ή τετρακώπου.

Η Ιρέεν Βουστ κάλυψε την απόσταση σε ένα λεπτό, 53 δευτερόλεπτα και 28 εκατοστά, σπάζοντας το Ολυμπιακό ρεκόρ στο αγώνισμα του πατινάζ ταχύτητας 1500μ..

Το αργυρό μετάλλιο, πήρε η Μίχο Τακάγκι από την Ιαπωνία (1.53.72) και το χάλκινο, η -επίσης- Ολλανδή, Αντουανέτ Ντε Γιονγκ (1.54.82).

Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1