Australian Open: Με... περίπατο στους «4» ο Τσιτσιπάς

Australian Open: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ισοπεδωτικός και με επικρατώντας με 3-0 σετ του Γιάνικ Σίνερ, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Όπεν της Μελβούρνης.

Πραγματοποιώντας μια φοβερή εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς διέλυσε με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2), Γιανίκ Σίνερ και πήρε πανεύκολα την πρόκριση στα ημιτελικά του Australian Open.

Μετά από αγώνα μίας ώρας και και 56 λεπτών, ο Ελληνας πρωταθλητής, νίκησε άνετα τον Ιταλό, Γιανίκ Σίνερ (Νο 10) με 6-3, 6-4, 6-2 και με «έπαθλο» ένα εισιτήριο για τον τελικό, θ΄αντιμετωπίσει ή τον Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2) ή τον Καναδό, Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ (Νο 9).

Ο Τσιτσιπάς μπήκε στην «Rod Laver Arena» πολύ καλά προετοιμασμένος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του. Στο πρώτο σετ, έκανε άμεσα break και προηγήθηκε 3-0, ενώ στην συνέχεια, διατήσε το σερβίς του και μετά από μόλις 37 λεπτά έφθασε στο 6-3.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ, με τον Ελληνα πρωταθλητή να «σπάει» το σερβίς του Σίνερ στο τρίτο γκέϊμ και να αποκτά προβάδισμα με 2-1 και 3-1, για να φθάσει με άνεση στο 6-4, μετά από 45 λεπτά.

Αποφασισμένος να «καθαρίσει» την νίκη και την πρόκριση, ο Τσιτσιπάς έκανε και πάλι νωρίς break στο σερβίς του Ιταλού τενίστα και αφού προηγήθηκε με 2-1, δεν έδωσε στον Σίνερ την δυνατότητα ν΄ αντιδράσει, καθώς του «έσπασε» για δεύτερη φορά το σερβίς και απέκτησε ισχυρό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 4-1 και 5-1.

Ο Σίνερ κατάφερε να μειώσει σε 5-2, αλλά ο Τσιτσιπάς διατήρησε το σερβίς του και μετά από 34 λεπτά, έκλεισε το σετ και την πρόκριση στην τελευταία τετράδα του πρώτου Grand Slam της χρονιάς.

Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα