Volley League: Ξεκούραστα στο +3 ο Παναθηναϊκός (Photos)

Volley League: Επικράτησε με 3-1 σετ ο Παναθηναϊκός του Φίλιππου Βέροιας, σε ματς που ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε rotation.

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 σετ του Φίλιππου Βέροιας στον Άγιο Θωμά και ξέφυγαν με 3 βαθμούς διαφορά από τον αιώνιο αντίπαλο.

Μάλιστα, η νίκη ήρθε με αρκετό… φρεσκάρισμα απ’ τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο. Ο Έλληνας τεχνικός έδωσε ευκαιρίες στους νεαρούς, με τους Μάρκου, Συναδινό, Σεμεμέτη και Ρουσόπουλο να αγωνίζονται. Ειδικά ο πρώτος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς.

Το «τριφύλλι» με τη νίκη του αυτή έφτασε στους 27 βαθμούς και έχει μπροστά του το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Φοίνικα στη Σύρο. Ο Φίλιππος Βέροιας έμεινε στους 3 βαθμούς και έχει ντέρμπι παραμονής μπροστά του, κόντρα στον ΟΦΗ.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό για μεγάλο του διάστημα, αλλά ο Παναθηναϊκός το πήρε 25-20. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους «πράσινους» (25-17), αλλά στο τρίτο το rotation των γηπεδούχων έδωσε ευκαιρία στο Φίλιππο που με καλό βόλεϊ μείωσε σε 2-1 (21-25). Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλά, αλλά όταν ο Παναθηναϊκός έβγαλε την ποιότητά του κρίθηκε το ματς υπέρ του (25-19).

Τα σετ 3-1 (25-20, 25-17, 21-25, 25-19)

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»