Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 2-3: Του έχει πάρει τον αέρα και μια ακόμα «σφαλιάρα» (video+photos)

Μετά τον τελικό του Super Cup (22/12), ο Φοίνικας Σύρου νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά μέσα στον Ρέντη με 3-2 για τη 10η αγωνιστική της Volley League, μετά από ένα καταπληκτικό ματς «διαφήμιση» από δύο εξαιρετικές ομάδες.

Πιο ψύχραιμοι οι Κυκλαδίτες στο τάι-μπρέικ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς το προβάδισμα και να έχουν συνολικά επτά ματς-μπολ (3 ο Ολυμπιακός και 4 ο Φοίνικας), μέχρι την τελική επικράτηση των φιλοξενούμενων.

Με τη νίκη του ο Φοίνικας προσφέρει πλέον την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με τρεις βαθμούς από τον «αιώνιο» αντίπαλό του, εφόσον νικήσει το Σάββατο (22/01) τον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-13 και 16-15 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ άντεξε την πίεση και με δύο επιθέσεις από Μιχάλοβιτς και Τζοιύριτς (τελείωσε τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα) πήρε τη νίκη με 20-18 στο τάι μπρέικ. Πρωταγωνιστής σε επίθεση και σερβίς ο Ζίγκα Στερν πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Τζιουλιάνι που τον έχει προπονητή στην Εθνική Σλοβενίας. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά αλλά ήταν καλύτερος στην υποδοχή και στο μπλοκ άμυνα.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-11 και εκεί έπαθε μπλακ άουτ στην υποδοχή. Ο Στερν πήγε στο σερβίς και με συνολικό σερί 8-0 που είναι από τα πιο βαριά που έχει δεχτεί ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ με προβάδισμα 21-13. Το σετ τελείωσε 25-17 με επίθεση του Κόστα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός έστω και με δυσκολία αξιοποίησε το προβάδισμα 1-2 πόντων σε όλο το σετ κυρίως διότι έκανε λιγότερα λάθη από τον Φοίνικα ο οποίος έχασε πολλά σερβίς. Στο 19-19 ο Ζουπάνης πήρε άσσο και ο Ιερεζουέλο έκανε λάθος και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-19 μέχρι που το διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ.

Αμφίρροπο και το 3ο σετ όπου είχαμε εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 19-16 με δύο πόντους του Τζούριτς αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε 21-20 με τον Ζουπάνι. Ο Τζούριτς και ο Τζιουμάκας πήραν δύο καθοριστικά μπλοκ και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά 23-21. Στη συνέχεια ο Τζιουμάκας και ο Στερν δεν λάθεψαν και τελείωσαν το σετ 25-23 για το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Το 4ο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού με προβάδισμα 9-1 και οδήγησε εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί έγινε η μητέρα των μαχών. Εγινε μάχη πόντο πόντο στο 5ο σετ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 13-12 με τον Μιχάλοβιτς και ο Ολυμπιακός 14-13 με τον Πέριτς. Ο Ολυμπιακός βγήκε άλλη μία φορά μπροστά 16-15 με τον άσσο του Πέριτς αλλά το σετ έκλεισε με τους πόντους του Μιχάλοβιτς και του Τζούριτς για το 20-18 μετά από συναρπαστικό φινάλε.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) σε 126΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. - 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης