Volley League: Εύκολα ο Παναθηναϊκός τον ΟΦΗ (Photos)

Άνετο πέρασμα του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού απ’ την έδρα του ΟΦΗ με 3-0 σετ – Ουραγός η ομάδα της Κρήτης.

Μετά τη σπουδαία Ευρωπαϊκή του βραδιά, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει νικηφόρα απ’ την έδρα του ΟΦΗ. Οι «πράσινοι» για την 9η αγωνιστική της Volley League είχαν εύκολο απόγευμα κόντρα στον ουραγό του Πρωταθλήματος και επικράτησαν με 3-0 σετ.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του "Βαρδινογιάννειου" αθλητικού κέντρου και το παρών έδωσε κι ο υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.

Οι γηπεδούχοι εκτός της διαφοράς που υπάρχει με το «τριφύλλι», είχαν και την απουσία του νέου τους ακραίου, Βίτσορεκ, καθώς κρίθηκε ανέτοιμος να αγωνιστεί.

Ο ΟΦΗ άρχισε καλά το ματς και προηγήθηκε 6-4. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός… εμφανίστηκε στο ματς και έκανε το 7-10. Η διαφορά ανέβηκε και στο 10-18, με τους «πράσινους» να κατακτούν άνετο το πρώτο σετ.

Ανάλογη εικόνα υπήρξε και στο δεύτερο σετ, με τον ΟΦΗ να ξεκινά δυνατά. Είχε προβάδισμα μέχρι και το 12-11. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πήρε προβάδισμα τριών πόντων και τελικά κατέκτησε το σετ για το 0-2.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με τυπική διαδικασία, μια και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξέφυγε από νωρίς με 6 πόντους (5-11). Ο ΟΦΗ μείωσε στον 1 (13-14), αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και τελικά με 18-25 ήρθε το 0-3 και η νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα σετ 0-3 (17-25, 21-25, 18-25)