Volleyleague γυναικών: Επεισοδιακή νίκη για ΑΕΚ – Διακοπή λόγω φωτοβολίδας

Στην 4η θέση ανέβηκε η ΑΕΚ, μετά τη νίκη της με 3-0 επί του Ηλυσιακού.

Με σερβίς και μπλοκ που της απέφερε 21 πόντους, η ΑΕΚ επικράτησε στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας με 3-0 σετ του Ηλυσιακού. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης η Ένωση ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στο -1 και την 5η θέση τον ΠΑΟΚ.

Με το σκορ στο 16-12 στο τρίτο σετ, όπως αναφέρουν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνος, φίλαθλοι της ΑΕΚ άναψαν καπνογόνο στο γήπεδο που είχε ως αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα και την ολική εκκένωση του γηπέδου, η οποία πραγματοποιήθηκε στο προβλεπόμενο χρόνο των 45 λεπτών.

Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη από το πρώτο σερβίς του αγώνα απέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στη τελική επικράτηση.

Νέα νίκη για ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας διπλασίασε τις νίκες του στο 2022, καθώς στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στο νέο έτος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού.

Η ομάδα της Σαντορίνης με εξαίρεση το ξεκίνημα του δεύτερου σετ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-6, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα να πάρει το τρίποντο. Ο ΑΟΘ παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε στην υποδοχή (31 31% άριστες) είχε 46% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, στοιχείο που έπαιξε μεγάλο ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.

Οι ακραίες Άμποτ και Μίτροβιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίες για τις γηπεδούχες, ενώ για τον Πανναξιακό η Λιάγκη ήταν η μόνη με διψήφιο αριθμό πόντων (11).