Volley League: Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, στέλνοντας μήνυμα κατά των γυναικοκτονιών (photos)

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε εύκολα με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 14η αγωνιστική, με τις δύο ομάδες να στέλνουν το δικό τους μήνυμα, κατά των γυναικοκτονιών.

Οι αθλήτριες των δύο ομάδων μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης φωτογραφήθηκαν με ένα πανό που έγραφε «Καμία άλλη δολοφονημένη»!

Στο αγωνιστικό μέρος με εξαίρεση το πρώτο μισό του δεύτερου σετ που η ομάδα του Ευόσμου ήταν ανταγωνιστική, η ΑΕΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα πιέζοντας με το σερβίς της και πανηγύρισε την 10η νίκη της στη φετινή Volley League, με τον Αίαντα αντιθέτως να γνωρίζει τη 9η συνεχόμενη ήττα του.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 11-2, με τον Αίαντα να πλησιάζει σε 12-8 και 16-12 χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω, ενώ στο δεύτερο το σκορ έφτασε 12-12 όμως τα σερβίς της Γκουντιμένκο επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 16-12 για να έρθει το 2-0 και στο τρίτο σετ η Ένωση άνοιξε από νωρίς τη διαφορά (6-2, 11-4) κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Κώστας Αρσενιάδης σημείωσε:

«Η ομάδα μου ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη από την αρχή ως το τέλος του αγώνα και παίζοντας όπως έπρεπε να παίξουμε σ' ένα τέτοιο ματς πήραμε το τρίποντο και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας»

Ενώ ο προπονητής του Αίαντα, Κώστας Παπαδημητρίου υπογράμμισε:

«Ξέραμε από πριν ότι είναι δύσκολη η αναμέτρηση, είχαμε και κάποιες ατυχίες όποτε δεν χωράει για πολλές αναλύσεις ο αγώνας. Επιστρέφουμε στη Θεσσαλονίκη και έχουμε πλέον μπροστά μας λίγες ημέρες για να δούμε τι θα αλλάξουμε και πως για να διορθώσουμε τα προβλήματα ενόψει το δεύτερου κομματιού της σεζόν».

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μεταξά, Παρατηρητής: Ρίγκος, Επόπτες: Κολλάρου, Μπάμπαλης, Γραμματεία: Κρανιά.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-15, 25-13) σε 64'

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Διώτα, Μπράουν, Βεργίδου, Λίντσεϊ, Γκουντιμένκο, Τερέλ / Γεωργιάδου (λ), Παπά.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Πήττα, Νταντούλα, Πιτσιγκώνη, Ντράγκοβιτς, Χαντζή, Θεοδοσίου Λ. / Θεοδοσίου Β., Σαχανίδου, Παπαδοπούλου.

NBA: Break στο Ντένβερ η Μινεσότα με «ιπτάμενο» Άντονι Έντουαρντς (vid)
Πάσχα γεμάτο μπάλα με ντέρμπι Λίβερπουλ – Τότεναμ και Ρόμα - Γιουβέντους
Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας