Volley League γυναικών: Νίκη κορυφής και προβάδισμα τίτλου για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τον Ολυμπιακό

Σαρωτικές οι «πράσινες» στο μεγάλο ντέρμπι (photos)

Μήνυμα τίτλου έστειλε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού σήμερα, Τετάρτη 1/12 για την εμβόλιμη 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως είναι ο βασικός διεκδικητής του τίτλου, καθώς πήρε καθαρή νίκη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού αυξάνοντας τη διαφορά στο +4 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παπαφωτίου, Στεπανένκο, Γκρόθες, Χαντάβα, Κρος, Χατζηευστρατιάδου και λίμπερο τη Ρόγκα.

Ενώ ο Ολυμπιακός παρέταξε τις Χριστοδούλου, Χίπε, Σάλας, Γενιτσαρίδη, Γιώτα, Εμμανουηλίδου και λίμπερο την Κακουράτου.

Σε ένα άκρως εντυπωσιακό και γεμάτο ανατροπές ντέρμπι «αιωνίων» αντάξιο των δύο αντιπάλων οι φιλοξενούμενες του Κάρλο Παρίζι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 4-5 από την Σάλας και 5-8 με άσο της Χριστοδούλου. Η Χίπε έκανε το 12-13 για τον Ολυμπιακό ενώ από το 12-15 ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι και με καλό μπλοκ και εύστοχες επιθέσεις από τις Στεπανένκο και Χαντάβα έκανε την ανατροπή και με σερί 13-4 κατέκτησε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Κρος με άσο έκανε το 6-3 και η Χατζηευστρατιάδου το 12-9, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 12-12, και πήραν προβάδισμα με την Σάλας 13-14, με την Κρος να ισοφαρίζει για το «τριφύλλι». Οι φιλοξενούμενες όμως πήραν εκ νέου προβάδισμα με άσο της Κελεσίδη στο 17-18, ενώ η Κόστα έκανε το 18-21 για τον Ολυμπιακό. Η Στεπανένκο με μπλοκ στη Χίπε μείωσε στο 19-21 και με νέο μπλοκ έκανε το 22-22. Η επίθεση της Χίπε που αρχικά δόθηκε άουτ μετά από video challenge υποδείχθηκε μέσα για το 23-23, όμως κατέληξε άουτ στην αμέσως επόμενη φάση. Ενώ οι Κρος και Παπαφωτίου μπλόκαραν την Σάλας για το 25-23, με το «τριφύλλι» να κάνει το 2-0 στα σετ.

Τα περιθώρια στένεψαν για τον Ολυμπιακό που μπήκε από την αρχή του τρίτου σετ πολύ δυνατά και προηγήθηκε με τη Χίπε στο 3-5 και με την Κόστα 4-7 και 4-10, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-14 με την Στεπανένκο ενώ οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 14-14. Οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν με 15-17 με την Εμμανουηλίδου, η Χαντάβα μείωσε για τις γηπεδούχες με 16-17, και η Στεπανένκο έκανε το 19-20 και 20-21. Η Πένη Καραγκούνη μπήκε στη θέση της Χατζηευστρατιάδου για το σερβίς και με άσο ισοφάρισε για τις «πράσινες» σε 22-22. Όμως η Σάλας έκανε το 22-23 και το τελικό 23-25, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1 σετ.

Στο κομβικό τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 8-4 δια χειρός της Χαντάβα, όμως με την Χριστοδούλου στο σερβίς ο Ολυμπιακός έκανε μίνι σερί και με τη Γιώτα ισοφάρισε σε 9-9. Η Κόστα έκανε το 11-12, η Κρος ισοφάρισε εκ νέου για τον Παναθηναϊκός με 16-16. Ο Ολυμπιακός έσβησε το +2 του Παναθηναϊκού κάνοντας το 19-19 και οδηγώντας τον Αποστόλη Οικονόμου σε τάιμ άουτ. Το 21-20 έκανε η εξαιρετική τόσο στο μπλοκ όσο και στην επίθεση Χατζηευστρατιάδου. Όμως κάποια λάθη του «τριφυλλιού» χάρισαν εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Η Σάλας ωστόσο με φιλέ έκανε το 24-22 για να τελειώσει το σετ η Χαντάβα με 25-22, χαρίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ στον Παναθηναϊκό.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. - 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. - 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. - 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσος).

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ