Βόλεϊ: Δυσκολεύει η πρόκριση για Ολυμπιακό - Βαριά ήττα στην Πορτογαλία

Κακός σε ακόμη ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι του τον τελευταίο καιρό, ο Ολυμπιακός έχασε με «κάτω στα χέρια» στην Πορτογαλία από την Πόρτο, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32» στο CEV Cup.

Το πειραϊκό συγκρότημα πάλεψε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο έχασε με 25-21, με τις γηπεδούχες να κατακτούν και τα άλλα δύο (25-18, 25-17) και να αποκτούν πια ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» την άλλη Τετάρτη (24/11, 19:00).

Για να προκριθεί ο Ολυμπιακός, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ κι εν συνεχεία να κατακτήσει και το «χρυσό» σετ.

Η Πόρτο έκανε μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 12 μπλοκ, ενώ ήταν ανώτερη και στην επίθεση με 42% αποτελεσματικότητα (40/96 τελειωμένες) έναντι 31% του Ολυμπιακού (29/94 τελειωμένες).

*Οι πόντοι της Πόρτο προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΡΤΟ (Κάρλος Τσεχούντο): Χοακίμ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούτο 2 (2/3 επ.), Γκαμπόα 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 11% άριστες), Σίλβα 13 (8/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τζιανλορέντσο 3 (3/22 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Κολόμπο 17 (14/24 επ., 3 μπλοκ) / Ρεζέντε (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ντελσίν, Σόουζα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερέλ Κουτίνιο): Εμμανουηλίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. - 45% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Χίπε 11 (9/33 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 7 (4/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 27% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 60% υπ. - 20% άριστες), Κακουράτου (λ, 17% υπ. - 17% άριστες), Ζιώγα, Μαριάνα Κόστα, Ξανθοπούλου

AEK: Με βασικό τον Λιούμπισιτς στο τελευταίο ματς της σεζόν
Άρης - ΠΑΟΚ, Μάρτιν Μοντόγια: «Θέλουμε 100% τη νίκη, θα τους δυσκολέψουμε τη ζωή»
Στην Basket League ο Πανιώνιος, πήρε τη ματσάρα με τον Ηρακλή!
Λίβερπουλ: Συγκλονιστική υποδοχή στον Γιούργκεν Κλοπ για το τελευταίο του ματς (vid)