Βόλεϊ: Στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» ο Φοίνικας

Βόλεϊ: Δεύτερη νίκη του Φοίνικα Σύρου επί της Κηφισιάς και πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Το δύο στα δύο έκανε ο Φοίνικας Σύρου απέναντι στην Κηφισιά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Οι νησιώτες είχαν επικρατήσει 3-2 στο «Ζηρίνειο» και επιβλήθηκαν εύκολα στην έδρα τους με 3-0 σετ κι έτσι «έκλεισαν» εισιτήριο για την τετράδα, όπου ήδη βρίσκεται ο Μίλωνας.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν αρκετά προβλήματα ειδικά στην επίθεση λόγω των απουσιών (Κοντοστάθης, Παπαδόπουλος και Κωστόπουλος), δεν παρέδωσαν τα όπλα. Στα δύο πρώτα σετ ήταν ανταγωνιστικοί, όμως παραδόθηκαν στην ανωτερότητα του Φοίνικα.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο κι έφτασε μέχρι το 20-20. Η ομάδα της Σύρου πήραν προβάδισμα δύο πόντων σε εκείνο το σημείο και τελικά πήραν και το σετ με 25-22.

Ο Φοίνικας άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ, αλλά η Κηφισιά έμεινε κοντά μέχρι το 14-13. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά τριών πόντων (18-15), την οποία σταδιακά αύξαναν και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ έμοιαζε τυπική διαδικασία, με τον Φοίνικα να το κατακτά εύκολα με 25-19 και να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιτσάλοβιτς 13π. (13/23επ.), Ιερεζουέλο 2 (2/3επ.), Κόστα 11 (6/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζιούριτς 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/16επ., 3 μπλοκ, 65%υπ., 29%αρ.), Στερν 8 (5/17, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Καρασαβίδης (λ.- 57%υπ., 36%αρ.), Παπαλεξίου 1 (1/2επ.), Καπετανίδης 1 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βέιερ 2 (1/3επ., 1 άσσος), Αμπράο 6 (6/14επ., 44%υπ., 22%αρ.), Κωτσάκης 15 (14/28επ., 1 άσσος, 43%υπ., 36%αρ.), Λινάρδος 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 4 (3/6επ., 1 άσσος), Μαρκς 16 (13/32επ., 3 άσσοι) / Σωνάκης (λ. - 44%υπ., 22%αρ.),

Στην Basket League ο Πανιώνιος, πήρε τη ματσάρα με τον Ηρακλή!
Λίβερπουλ: Συγκλονιστική υποδοχή στον Γιούργκεν Κλοπ για το τελευταίο του ματς (vid)
Συλλαλητήριο οπαδών του Παναθηναϊκού και πορεία στην Αλεξάνδρας– Επεισόδια κοντά στο γήπεδο
Άρης - ΠΑΟΚ: Συγκέντρωση οπαδών έξω από το ξενοδοχείο του Δικέφαλου - Στα μπαλκόνια οι παίκτες (vid)