Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ: Τεράστια νίκη με 24-20 επί της Τουρκίας για το 2Χ2 η Εθνική Ανδρών

Η Εθνική ομάδα Χάντμπολ Ανδρών πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 24-20 κόντρα στην Τουρκία στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης, διπλασιάζοντας τις νίκες της στον 1ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023.

Η «Γαλανόλευκη» έπειτα το σπουδαίο «διπλό» επί του Βελγίου, επικράτησε 24-20 της Τουρκίας στο κλειστό «Δύο Αοράκια» και πλέον θα πάει ως πρωτοπόρος του γκρουπ στο «παράθυρο» του Ιανουαρίου, οπότε θα διεξαχθούν οι υπόλοιπες τέσσερις αγωνιστικές.

Το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 7-2 στο 14ο λεπτό του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-7, με πρωταγωνιστή τον Ατές, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 10-9.

Ακόμη ένα ξέσπασμα της εθνικής στις αρχές του β΄ μέρους, έφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξανά στο +5 (18-13 στο 45΄) και της έδωσε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με πρώτο… βιολί στην επίθεση τον Χριστόδουλο Μυλωνά, αλλά και πολύ συνεπή αμυντική παρουσία, η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη, που τους δίνει σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γκολ που πέτυχε ο τερματοφύλακας της χώρας μας, Μπουκοβίνας στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας από τη μία εστία στην άλλη, σε στιγμή που η Τουρκία είχε δεχθεί αποβολή και είχε αντικαταστήσει για την επίθεσή της τον τερματοφύλακα με παίκτη γηπέδου. Μάλιστα, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ είχε σκοράρει με ανάλογο τρόπο και στο ματς της πρεμιέρας με το Βέλγιο.

Διαιτητές: Κίρκχολμ-Μόρτενσεν (Δανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 3, Λιάπης, Μυλωνάς 6, Μάλλιος, Μιχαηλίδης 2, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 4, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 1, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ιλκέρ Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάνς, Ερτσεϊλιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκέκτεπε, Μπισέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σιμσάρ 5, Μπαμπατσάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουταχιά, Τσελεμπί, Σαράκ 3

Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ