Μαραθώνιος Λονδίνου: Λεμά και Γεπκοσγκέι οι μεγάλοι νικητές σε κούρσα για… σεμινάριο (photos+videos)

Ο Σισέϊ Λεμά από την Αιθιοπία ήταν αυτός που έκοψε το… νήμα του τερματισμού και στον Μαραθώνιο του Λονδίνου. Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Κενυάτισα, Γιοϊσελίν Γεπκοσγκέι.

Ο χρόνος του Σισέϊ Λεμά ήταν 2 ώρες 4 λεπτά και ένα δευτερόλεπτο, καθώς είχε ξεφύγει νωρίτερα από την ομάδα που προηγείτο στον αγώνα. Ο Αφρικανός μαραθωνοδρόμος, ο οποίος είχε ανέβει ξανά στο πόντιουμ των νικητών πέρσι φέτος πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού 27 δευτερόλεπτα νωρίτερα από τον Κενυάτη, Βίνσεντ Κιπτσούμα, ενώ τρίτος κατετάγη ο Μοσινέτ Γκερεμέου, ενώ ο κάτοχος του τίτλου, Σούρα Κιτάτα, τερμάτισε στην 6η θέση.

Στις γυναίκες η Γιοϊσελίν Γεπκοσγκέι ήταν η μεγάλη νικήτρια σε έναν συναρπαστικό αγώνα σε 2 ώρες, 17 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα. Η νικήτρια του Μαραθωνίου του Λονδίνου τερμάτισε 15 δευτερόλεπτα μπροστά από την Ντεγκίτου Αζιμεράου από την Αιθιοπία, ενώ η Ασέτε Μπέκερε πήρε την τρίτη θέση, την ώρα μάλιστα που η κάτοχος του Παγκόσμιου ρεκόρ και της προηγούμενης διοργάνωσης, Μπριγκίντ Κοσγκέι δεν κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη τριάδα!

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του