Champions League πόλο: «Περίπατος» του Απόλλωνα με Ζαΐμπας

Ο Απόλλων Σμύρνης διέλυσε τη Ζαΐμπας και παραμένει σε τροχιά πρόκρισης.

Εναν χαλαρό «περίπατο», όπως αναμενόταν άλλωστε, έκανε ο Απόλλωνας Σμύρνης απέναντι στη λιθουανική Ζαΐμπας, στον τέταρτο αγώνα του για τον Β΄ όμιλο της Α΄ προκριματικής φάσης του Champions League πόλο, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη επιβλήθηκε πολύ εύκολα της αδύναμης αντιπάλου της με 21-6 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, συνεχίζοντας το κυνήγι μίας εκ των τεσσάρων προνομιούχων θέσεων, που δίνουν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Ο Αλέξανδρος Γούνας σημείωσε πέντε γκολ (όλα στην πρώτη περίοδο) και ο Μανόλης Σολανάκης τέσσερα (στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στη συνέχεια ο προπονητής του Απόλλωνα έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεότερους παίκτες, με τον 17χρονο Αλέξανδρο Κότσκαρ μάλιστα να πετυχαίνει τρία τέρματα.

Η «αμφίβια ταξιαρχία» ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στην Ποντγκόριτσα αύριο (25/9), με δύο αγώνες. Στις 13:30 θα παίξει με την τουρκική Ενκα Κωνσταντινούπολης και στις 19:30 με την οικοδέσποινα του ομίλου, Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 6-1, 4-2, 4-2

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 2, Μόκκας, Γωνιωτάκης 3, Κότσκαρ 3, Γκουσάροφ, Χονδροκούκης 2, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 4, Καβουσανός.

Για τη Ζαΐμπας πέτυχαν τρία γκολ ο Γκοστάουτας, δύο ο Γιόνκους και ένα ο Ιβοβιτς.

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα