Champions League πόλο: Λύγισε στο β΄ ημίχρονο ο Απόλλων

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν άντεξε την πίεση της Γιάντραν Σπλιτ.

Δεύτερη ήττα μέσα σε λίγες ώρες γνώρισε ο Απόλλων Σμύρνης στην Ποντγκόριτσα, όπου διεξάγεται ο Β΄ όμιλος της Α΄ προκριματικής φάσης του Champions League υδατοσφαίρισης. Μετά το πρωινό παιχνίδι με την Ορβοσι (15-8), η «αμφίβια ταξιαρχία» έχασε και το απόγευμα από την κροατική Γιάντραν Σπλιτ με 19-11, «πληρώνοντας» και πάλι τις αμυντικές αδυναμίες της.

Παρά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, πάντως, η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη συνεχίζει να είναι μέσα στο «κόλπο» της πρόκρισης, χάρη στη χθεσινή (22/9) νίκη της με 18-15 επί της Σίντεζ Καζάν, κι ενώ αύριο (24/9) στις 17:30 θα αντιμετωπίσει την αδύναμη Ζαϊμπας από τη Λιθουανία.

Ο Απόλλων ξεκίνησε με βασικό τερματοφύλακα τον 20χρονο Βασίλη Καβουσανό, αντί του Στέφανου Γαλανόπουλου, αλλά δεν είχε λύσεις στο μαρκάρισμα των Γέρκο Μάρινιτς-Κράγκιτς και Κονσταντίν Χάρκοφ, που πέτυχαν τα επτά από τα οκτώ γκολ της Γιάντραν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Αλέξανδρος Γούνας προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι και με δύο διαδοχικά δικά του τέρματα η «αμφίβια ταξιαρχία» μείωσε σε 7-6, περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Κροάτες έκαναν ένα σερί 5-0 και οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη «παρέδωσαν τα όπλα», με τη διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον Απόλλωνα): 3-4, 3-4, 3-6, 2-5

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Γαρδίκας, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Κότσκαρ, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός.

Τα γκολ της Γιάντραν Σπλιτ πέτυχαν οι Μάρινιτς-Κράγκιτς 5, Χάρκοφ 4, Μπούριτς 2, Σέτκα 2, Τσάγκαλ, Μπούτιτς, Πεϊκοβιτς, Μπούκιτς, Ντέλιτς, Ντούζεβιτς.

NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ