Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών: Ήττα και λιγοστές ελπίδες πρόκρισης από την Εθνική

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-2 από την Ισπανία.

Παρόλο που δεν ήρθε η πρώτη νίκη, ο βαθμός που πήρε η Εθνική μας ομάδα κόντρα στην Ισπανία, της επιτρέπει εφόσον κερδίσει την Τσεχία στο αυριανό ματς (με 3-0 ή 3-1) να υπερτερεί σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία (με Τσεχία, Ισπανία) καθώς όλες οι ομάδες θα έχουν από μία νίκη, αλλά η Ελλάδα θα έχει 4 βαθμούς, οι Τσέχοι 3 και οι Ισπανοί 2.

Κι όλα αυτά ενώ Ελλάδα και Τσεχία θα έχουν από ένα ακόμη ματς (μεθαύριο Ελλάδα-Γερμανία και Βουλγαρία-Τσεχία) και οι Ισπανοί αντιμετωπίζουν αύριο την Πολωνία και την Τετάρτη την Γερμανία).

Όσον αφορά τον αγώνα ήταν μια φοβερή μάχη που κράτησε 2 ώρες και 12 λεπτά με την Εθνική να έχει τις ευκαιρίες της (προηγήθηκε 16-12 στο πρώτο σετ αλλά το έχασε, κυρίως όμως ήταν μπροστά με 8-3 στο τάι μπρέικ χωρίς να μπορέσει να το διατηρήσει), ωστόσο ίσως αποδειχθεί καθοριστική η ανατροπή που έκανε στο δ' σετ όταν η Ισπανία ξέφυγε με 9-13, αλλά καταφέραμε να φτάσουμε στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ και μέχρι τον 16ο πόντο όλα κυλούσαν ιδανικά για την Εθνική ομάδα, καθώς προηγήθηκε από νωρίς με 4-1 και συντηρούσε μία διαφορά 2-3 πόντων φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο 15-11 για να φτάσουμε στο 16-12. Η Εσκαμίγια πήρε την αλλαγή και πήγε στο σερβίς κι έφυγε όταν το σκορ έγινε 16-18!!! Τρείς κόντρες και τρία δικά μας λάθη έφεραν την ανατροπή με την εθνική να κυνηγά ξαφνικά το σκορ και να αγχώνεται. Αν και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε 20-20 στο 21-22 η Στράντζαλη κάρφωσε άουτ για το 21-23. Η Χριστοδούλου με πλασέ μείωσε, όμως στην επόμενη φάση επιχειρώντας νέο πλασέ πέρασε το πόδι της στο αντίπαλο γήπεδο και αντί για 23-23 η Ισπανία έφτασε σε σετ μπολ το οποίο αξιοποίησε με άουτ της Βασιλαντωνάκη.

Το ίδιο σκηνικό πήγε να επαναληφθεί και στο δεύτερο σετ όπου παρά το 0-1 ξεκινήσαμε εντυπωσιακά και προηγηθήκαμε 7-2 με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη όμως το 9-4 έγινε 9-7 και το 10-7 έγινε 10-11 με την εθνική να κολλάει στις ίδιες περιστροφές. Η Βλαχάκη μας κράτησε όρθιους μέχρι το 15-14 με την Ισπανία να ξεφεύγει 15-17 και τον Ναράνχο να περνά την Χαντάβα, αλλά η διαφορά να φτάνει στους τρεις (16-19). Τη λύση για την εθνική έδωσε η Εσκαμίγια με το χαμένο σερβίς, το οποίο διαδέχθηκαν κόντρα της Ανθής και άουτ της Σεγούρα για το 19-19. Παρόλο που η Ισπανία προηγήθηκε πάλι 19-21, η ελληνική ομάδα απάντησε αμέσως (21-21 μπλοκ Γιώτα) για να προηγηθεί με 23-22 με νέο μπλοκ της Βλαχάκη και να πανηγυρίσει το πρώτο της σετ στη διοργάνωση με την άουτ επίθεση που διαμόρφωσε το 26-24.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς να απελευθερωθεί η ομάδα βρέθηκε πάλι να κυνηγά το σκορ όταν το 4-3 έγινε 4-7 με τα δικά μας λάθη και παρόλο που προσπεράσαμε με 9-8 στο 10-11 ήρθε το μπλακ άουτ με το σκορ να γίνεται 10-16 και λίγο αργότερα με συνεχόμενα μπλοκ η Ισπανία έφτασε στο +10 (13-23) για να κλείσει το σετ στο 16-25.

Πλέον η ομάδα μας ήταν με την πλάτη στον τοίχο και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα όταν το 3-3 στο δ' σετ έγινε 4-7 και το 6-8, 6-10 με την Ισπανία και μέχρι το 9-13 να παλεύουμε να μείνουμε στο ματς, αλλά εκεί ήρθε η πρώτη ανάσα με τον άσο της Λαμπρούση (11-13) για να γίνει το 12-15 15-15 με υπέρβαση των Ισπανίδων και μπλοκ της Βασιλαντωνάκη στην Εσκαμίγια. Η εθνική βρήκε το οξυγόνο που έψαχνε με την συγκινητική (και εξουθενωμένη) Βασιλαντωνάκη με τα σερβίς της να μας επιτρέπει να ξεφύγουμε με 21-17 και να φτάνουμε σε τετραπλό σετ μπολ με τη διαγώνια μας να κλείνει το σετ στο 25-22 και να οδηγεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Όπου εκεί οι ανατροπές συνεχίστηκαν με την ελληνική ομάδα να ξεκινά εντυπωσιακά και να προηγείται 4-0, με την Ισπανία μέχρι το 6-3 να παίρνει πόντους από δικά μας λάθη (2 άουτ κόντρα επιθέσεις η Βλαχάκη κι ένα χαμένο σερβίς η Χαντάβα) για να φτάσουμε στο 8-3 με κόντρα μπάλα της Βασιλαντωνάκη. Κι ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά η Ισπανία πήρε την αλλαγή, η Βαρέλα πήγε στο σερβίς και η Εθνική δέχθηκε ένα απίστευτο σερί 0-8 με το σκορ να πηγαίνει στο 8-11 αφού ούτε το τάιμ άουτ ούτε η διπλή αλλαγή του Ναράνχο μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι με την Ισπανία να φτάνει στο 10-14. Εκεί όμως ήρθε κι η τελευταία ελπίδα με την Ισπανία να κάνει συνεχόμενα λάθη για το 13-14 και την εθνική να έχει κόντρα μπάλα ισοφάρισης όμως η Εσκαμίγια σταμάτησε στο μπλοκ την Βασιλαντωνάκη κι έτσι ήρθε το τελικό 13-15.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ισπανίας προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 26-24, 16-25, 25-22, 13-15) σε 132'

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 2 (2/9 επ., 33% υπ. - 0% άριστες), Βασιλαντωνάκη 30 (25/66 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 18 (15/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 38% υπ. - 29% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου, Ανθούλη 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 7 (6/28 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ. - 19% άριστες).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πασκουάλ Σαουρίν): Καστεγιάνο 11 (5/19 επ., 6 μπλοκ), Βαρέλα 13 (5/10 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Σεγκούρα 15 (15/35 επ., 43% υπ. - 15% άριστες), Εσκαμίγια 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 8% άριστες), Μοντόρο 22 (22/66 επ.), Άλβαρεζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σάντσεζ (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Καμίνο 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα