World League γυναικών: Ξανά στην κορυφή οι ΗΠΑ (photos)

Η τελική κατάταξη του World League γυναικών και η «χρυσή βίβλος»

Την απόλυτη κυριαρχία τους στη γυναικεία υδατοσφαίριση επιβεβαίωσαν και πάλι οι ΗΠΑ, κατακτώντας για όγδοη διαδοχική φορά το World League. Στον τελικό της διοργάνωσης, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό κολυμβητήριο των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων της Αθήνας, οι Αμερικανίδες επικράτησαν 14-8 της μαχητικής Ουγγαρίας και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, για 14η φορά στις 17 σεζόν του θεσμού.

Παρά το αρχικό 3-0 των ΗΠΑ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Ατίλα Μπίρο δεν τα παράτησε και κατάφερε να εμφανιστεί ανταγωνιστική και να μειώσει σε 3-2 και 4-3. Οι Αμερικανίδες ξέφυγαν 9-5 στην τρίτη περίοδο, με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Μάγκι Στέφενς, αλλά με δύο τέρματα της Λαϊμέτερ κι ένα της Κέστελι η Ουγγαρία πλησίασε στο γκολ (9-8), πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Το... όνειρο για τις Μαγυάρες «έσβησε» μέσα σε 66 δευτερόλεπτα, καθώς η Φέιταλ (δις) και η Μακένζι Φίσερ αποκατέστησαν διαφορά τεσσάρων τερμάτων (12-8), για να προσθέσουν ακόμη δύο γκολ οι Ουίλιαμς και Μάσελμαν για το τελικό 14-8.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-1, 3-4, 5-1

ΗΠΑ (Ανταμ Κρικοριάν): Τζόνσον, Μάσελμαν 3, Σάιντεμαν, Φέιταλ 3, Χαουστσάιλντ 1, Στέφενς 4, Χαραλαμπίδη, Ράνεϊ, Α. Φίσερ, Γκίλκριστ, Μ. Φίσερ 2, Ουίλιαμς 1, Λόνγκαν

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μπίρο): Μαγκιάρι, Σίλαγκι, Αμπελ-Ανταλ 1, Γκουρισάτι 2, Βάλι, Μάτε, Ιλες, Κέστελι 2, Λαϊμέτερ 2, Γκιονγκιόσι, Ριμπάνσκα 1, Γκάρντα, Κάσο

2005 Κίρισι ΕΛΛΑΔΑ
2006 Κοζέντσα ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2007 Μόντρεαλ ΗΠΑ (η Ελλάδα 3η)
2008 Τενερίφη Ρωσία (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2009 Κίρισι ΗΠΑ (η Ελλάδα 7η)
2010 Σαν Ντιέγκο ΗΠΑ (η Ελλάδα 3η)
2011 Τιαντζίν ΗΠΑ (η Ελλάδα 7η)
2012 Χανγκσού ΗΠΑ (η Ελλάδα 3η)
2013 Πεκίνο Κίνα (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2014 Κουνσάν ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2015 Σανγκάη ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2016 Σανγκάη ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2017 Σανγκάη ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)
2018 Κουνσάν ΗΠΑ (η Ελλάδα δεν μετείχε)
2019 Βουδαπέστη ΗΠΑ (η Ελλάδα αποκλείστηκε στα προκριματικά)