Τένις: Εκτός Roland Garros ο Κοκκινάκης

Εκτός Roland Garros τέθηκε ο Θανάσης Κοκκινάκης.

Στον πρώτο προκριματικό γύρο του τουρνουά, ο 25χρονος ομογενής από την Αυστραλία, ηττήθηκε με 2-0 σετ από νο9 του ταμπλό των προκριματικών και νο 118 στον κόσμο, Μακένζι ΜακΝτόναλντ, μετά από μία ώρα και 26 λεπτά.

Ο Αμερικανός επικράτησε με 6-4, 6-4 και πήρε το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο, όπου θα συναντήσει τον νικητή της αναμέτρησης, ανάμεσα στον Ρόμπιν Χάασε και στον Ρέντσο Ολίβο.

Να σημειωθεί ότι ο Κοκκινάκης (νο180 στην κατάταξη της ATP) έχει ν΄ αγωνιστεί στο κυρίως ταμπλό του Γαλλικού Όπεν από το 2017, όταν και είχε αποκλειστεί στον 1ο γύρο από τον Ιάπωνα, Κέι Νισικόρι.

Η καλύτερη πορεία του στο Grand Slam του Παρισιού σημειώθηκε το 2015, όταν είχε νικήσει τότε τους Νικολόζ Μπασιλασβίλι και Μπερνάρντ Τόμικ, πριν αποκλειστεί στη φάση των «32» από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»