Σπουδαία πρόκριση του Α.Ο. Θήρας επί του… αυτόχειρα Παναθηναϊκού!

Ο Α.Ο. Θήρας πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών επικρατώντας στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού (3-2) παρότι οι «πράσινες» είχαν το ματς… στα χέρια τους!

Τεράστια νίκη σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Α.Ο. Θήρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό! Τα κορίτσια απ’ τη Σαντορίνη επικράτησαν 3-2 σετ στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό Κυπέλλου. Αφήνοντας εκτός τις «πράσινες» που προηγήθηκαν με 2-1 σετ ενώ και στο τάι μπρέικ φαινόταν να έχουν την κατάσταση στα χέρια τους όντας μπροστά με 11-8!

Στο πρώτο σετ η διακύμανση ήταν αμφίρροπη και εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός είχε τρία σετ μπολ για να κάνει το 1-0, αλλά δεν τα κατάφερε. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενες στην πρώτη τους ευκαιρία έκαναν το 0-1 με 26-28!

Το δεύτερο σετ ήταν κι αυτό ντέρμπι! Η ομάδα της Σαντορίνης φάνηκε να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα όταν έφτασε στο 15-20, όμως οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και τελικά ισοφάρισαν με 27-25 για το 1-1!

Το τρίτο σετ ήταν ξεκάθαρη υπεροχή του Παναθηναϊκού. Απ’ την αρχή οι «πράσινες» ξέφυγαν και… δεν κοίταξαν πίσω τους ουσιαστικά. Πήραν διαφορά δέκα πόντων και τελικά έκαναν το 2-1 με 25-17.

Στο τέταρτο σετ ο Α.Ο. Θήρας έβγαλε αντίδραση και έδειξε πως δε αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη, παλεύοντας μέχρι τέλους! Οι φιλοξενούμενες άρχισαν να ξεμακραίνουν ειδικά απ’ τα μέσα του σετ και μετά. Προηγήθηκαν με 16-23 και τελικά επικράτησαν εύκολα με 18-25, οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι ανατροπές ήταν πολλές. Ο Α.Ο. Θήρας είχε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους τρεις πόντους στην αρχή. Οι «πράσινες» επέστρεψαν και πέρασαν αυτές μπροστά με 11-8, δείχνοντας πως έχουν το ξεκάθαρο προβάδισμα! Εκεί, όμως, η ομάδα της Σαντορίνης έγινε το απόλυτο… αφεντικό. Με 0-7 σερί έκανε το 11-15 και πήρε το τάι μπρέικ μαζί με το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό!

Ο Παναθηναϊκός γέμισε απογοήτευση όπως είναι λογικό, ενώ οι φιλοξενούμενες πανηγύρισαν έξαλλα την μεγάλη τους επιτυχία. Αυτή θα είναι η δεύτερη συμμετοχή τους σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος (η πρώτη το 2018) ψάχνοντας το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας τους! Κάτι που ισχύει και για τον ΠΑΟΚ, οπότε όποια απ’ τις δύο ομάδες κατακτήσει το τρόπαιο, θα είναι το πρώτο της!

Τα σετ 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)

Πιτίνο: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, πάμε για το 7ο»
Παναθηναϊκός Aktor: 13 χρόνια από την κατάκτηση του 6ου Ευρωπαϊκού
Ο Γιαννακόπουλος σας τα είχε πει ΟΛΑ! Δε θέλατε να τον πιστέψετε!