Volley League: «Μάχες» στα play out

Με την αναμέτρηση μεταξύ του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων και του Ο.Φ.Η. στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης θα ανοίξει το πρόγραμμα του β΄γύρου στη β΄φάση του πρωταθλήματος Volley League για τις θέσεις 5-8. (4η αγωνιστική, Β΄φάση, θέσεις 5-8, 3/4, 16:30, Live Streaming V.L., Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας).

Στον αγώνα του Α΄γύρου ο Ο.Φ.Η. κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ παρότι έχανε με 2-1 σετ. Ο Μίλωνας θέλει να κρατήσει την 6η θέση και υπό προϋποθέσεις έχει ελπίδες και για την 5η θέση.

Επομένως η νίκη για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα είναι μονόδρομος. Ο Ο.Φ.Η. σε κάθε περίπτωση δεν προλαβαίνει για να βελτιώσει την θέση του πέρα από την 8η θέση.

Στην ουδέτερη έδρα της του γυμναστηρίου Κροίσος Πέρσης στη Νέα Σμύρνη ο τυπικά γηπεδούχος Φίλιππος θα φιλοξενήσει την Κηφισιά στο β΄γύρο της β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League για τις θέσεις 5-8. (4η αγωνιστική, Β΄φάση, θέσεις 5-8, 3/4, 19:30, Live Streaming V.L., Διαιτητές: Κυριοπούλου, Βελώνης).

Στόχος της ομάδας του Σωκράτη Τζιουμάκα είναι να εμφανίσει ένα πολύ βελτιωμένο πρόσωπο, από εκείνο του πρόσφατου παιχνιδιού στο Ζηρίνειο, όπου η ομάδα του Φίλιππου Βέροιας ηττήθηκε εύκολα με 3-0 σετ, αλλά και να βρει ρυθμό στη σειρά των αγώνων, ώστε να είναι πανέτοιμος σε περίπτωση που διεξαχθεί τελικά το Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς».

Η Κηφισιά για να αποφύγει σενάρια ισοβαθμιών χρειάζεται δύο βαθμούς για να κλειδώσει και μαθηματικά την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα