Miami Open: Λύγισε στον ημιτελικό η Σάκκαρη από την Αντρέσκου

Μετά από συγκλονιστική μάχη, η Μαρία Σάκκαρη έχασε 2-1 σετ από την Αντρέσκου στον ημιτελικό.

Για σχεδόν τρεις ώρες, η Μαρία Σάκκαρη έδωσε συγκλονιστικό αγώνα απέναντι στη Μπιάνκα Αντρέσκου, στον ημιτελικό του Miami Open, αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 (7-6,3-6, 7-6).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια λύγισε στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης. Ωστόσο πάλεψε σε κάθε σημείο του αγώνα, όμως στο τέλος της στοίχισαν η κούραση και τα λάθη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η Σάκκαρη έδειχνε ικανή για τη νίκη. Στα κρίσιμα σημεία, ωστόσο δεν στάθηκε τυχερή κι έχασε δύο σετ στο τάι μπρέικ. Στο πρώτο σετ η Ελληνίδα τενίστρια έχασε δύο σετ πόιντ στο καθοριστικό game και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Αυτό, όμως, δεν την επηρέασε και πήρε εύκολα το δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο τελευταίο σετ οι δύο αθλήτριες έφτασαν ξανά στο τάι μπρέικ, όπου η κούραση «μίλησε» και η Καναδή πήρε τη νίκη.

Στον τελικό η Αντρέσκου θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι η οποία νωρίτερα επικράτησε 6-3, 6-3 κόντρα στην Ελίνα Σβιτολίνα.