Miami Open: Καλή αρχή για Σάκκαρη

Νικηφόρο ξεκίνημα της Μαρίας Σάκκαρη στο Miami Open.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε δυναμικά στο Miami Open, καθώς επικράτησε 2-0 σετ (6-2, 6-3) της Αράντσα Ρους.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια χρειάστηκε 74 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Ολλανδής αντιπάλου της, παραχωρώντας μόλις 12 πόντους στο σερβίς της και ολοκληρώνοντας το ματς με 88% (22/25) κερδισμένους πόντους στο 1ο σερβίς.

Στο 3ο court του Hard Rock Stadium, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε πολύ δυνατά απ’ την αρχή και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Ολλανδέζα αντίπαλό της. Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ, κράτησε το δικό της σερβίς και δρομολόγησε την κατάκτησή του, μετά το δεύτερο μπρέικ επί της Ρους (5-2) και το εντυπωσιακό winner στο «δικό» της 8ο γκέιμ.

Στο δεύτερο σετ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε ξανά μπρέικ στο 3ο γκέιμ (έστω και με την... 6η προσπάθεια, καθώς μέχρι εκείνη την ώρα είχε 0/5 μπρέικ-πόιντς) και με τρομερή άμυνα στο δικό της σερβίς, έφτασε στο 3-1. Η Ρους προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 3-2 και 4-3, όμως η Σάκκαρη «καθάρισε» το παιχνίδι με τρομερή επίθεση στο 9ο γκέιμ του δεύτερου σετ, έπειτα από διπλό σφάλμα της αντιπάλου της από το 40-15.

Η Σάκκαρη περιμένει να μάθει αντίπαλο για τον 3ο γύρο, από το ζευγάρι Σαμσόνοβα-Μπέρτενς.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)